Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś
Przemysł Maty akustyczne w przemyśle

Maty akustyczne w przemyśle – jak ważna jest ich rola?

Data publikacji 29 grudnia 2021

Akustyka to dziedzina nauki, która przydaje się nie tylko do przygotowywania scen na koncerty czy do uzyskiwania wysokich jakości dźwięku w studio nagraniowym. Sporo osób nie zwraca nawet uwagi na to, że dziennie znajdują się w wielu pomieszczeniach lub pojazdach będących wygłuszonymi. Różnica byłaby wyczuwalna dopiero w momencie, w którym wszystkie akcesoria tłumiące dźwięki zostały zdjęte.

Akustyka to dziedzina nauki, która przydaje się nie tylko do przygotowywania scen na koncerty czy do uzyskiwania wysokich jakości dźwięku w studio nagraniowym. Sporo osób nie zwraca nawet uwagi na to, że dziennie znajdują się w wielu pomieszczeniach lub pojazdach będących wygłuszonymi. Różnica byłaby wyczuwalna dopiero w momencie, w którym wszystkie akcesoria tłumiące dźwięki zostały zdjęte.

Elementu tego nie powinno się lekceważyć szczególnie w miejscach, gdzie występuje duże natężenie hałasu. Weźmy za przykład wszystkie gałęzie przemysłu i skupmy się tylko i wyłącznie na nich. Sprawdźmy więc, w jakich miejscach używa się tego typu wyciszenia i w jakim celu.

Hale przemysłowe i zakłady produkcyjne

Nie ma co ukrywać, że zamknięte pomieszczenia o ogromnej powierzchni, w których zachodzi proces produkcji asortymentu to chyba największe zbiorowiska niechcianych hałasów i echa. Przemieszczające się taśmy, odgłosy działających kompresorów  i nawet mowa ludzka to tylko kilka elementów, na które składa się całe to zjawisko.

Zamknięte powierzchnie mają to do siebie, że fale dźwiękowe nie rozchodzą się do atmosfery, a jedynie odbijają od ścian budynku, co powoduje jeszcze większy zamęt. To właśnie tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju maty akustyczne, których obecność zapobiega odbijaniu się fal dźwiękowych i pochłania je przy okazji tłumiąc. Na ścianach hal produkcyjnych najlepiej spisze się wygłuszenie stworzone z żywicy melaminowej. To właśnie ten materiał posiada najlepsze właściwości pochłaniania dźwięków powietrznych, jest odporny na wilgoć i środki chemiczne, a także określany jest mianem trudnopalnego.

Maty akustyczne

Maszyny produkcyjne

Będąc już w temacie zakładów przemysłowych nie można zapomnieć o urządzeniach, dzięki którym proces produkcji przebiega w ekspresowym tempie. Niestety, w zamian za ich sprawną pracę otrzymujemy jeszcze sporo hałasu i drgań, powstałych na skutek przenoszenia się fal dźwiękowych po takich materiałach jak chociażby stal.

W celu wyciszenia takich maszyn, najczęściej naklejaną na ich obudowach jest mata akustyczna z włókien poliestrowych. Gwarantuje ona nie tylko świetne właściwości tłumiące, ale również te termoizolacyjne. Jest to materiał idealny do pracy blisko maszyn przemysłowych, a to ze względu na hydrofobowość, odporność na różnego rodzaju oleje i gnicie, a także na promieniowanie UV. Mata ta wyróżnia się również prostym sposobem montażu, gdyż materiał, z którego jest zrobiona, łatwo naciąć nawet nożykiem.

Transport 

Trzeba pamiętać o tym, że transport także jest ważną gałęzią przemysłu. Bez niego zakłady produkcyjne nie działałyby tak sprawnie, gdyż wytworzonego towaru nie byłoby jak składować. Wygłuszanie pojazdów to już w większości zadanie firm produkcyjnych określone jednostki, choć w starszych modelach wcale tak nie jest. To, w jaki sposób wygłusza się maszyny transportowe zależy głównie od ich rodzaju. Przykładowo, dla transportu szynowego i kolejowego najlepsze okażą się maty z żywicy melaminowej posiadające odpowiednie kanaliki, które służą do odprowadzania wody.

Dla transportu drogowego najczęściej stosuje się zaś włókna poliestrowe, co można zauważyć chociażby w izolacji dzielącej część silnika od kokpitu kierującego.

Oszczędne budowanie domu

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

  Różnorodność profili z tworzyw sztucznych