Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś
Przemysł linie transportowe

Elementy do budowy linii transportowych – przegląd podstawowych rozwiązań

Data publikacji 26 sierpnia 2022

Linie transportowe, nazywane również systemami transportu wewnętrznego, są kluczowym składnikiem zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Umożliwiają przyspieszenie procesu przenoszenia różnych towarów, na przykład z magazynu na stanowiska produkcyjne i dalej do działu kontroli jakości. Przyczyniają się do zwiększenia wydajności, a tym samym konkurencyjności przedsiębiorstwa. W naszym artykule omawiamy kilka podstawowych elementów do budowy linii transportowych na terenie zakładu.

Sztaplery magazynowe

Sztaplery magazynowe, nazywane również sztaplarkami, to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnego magazynu. Sztaplery zastępują wózki widłowe, automatyzując proces układania i rozładowywania towarów. Gwarantują wysoką precyzję oraz minimalizują ryzyko uszkodzenia produktów umieszczonych na paletach. Sztaplarka może pracować bez przerwy, bez konieczności ciągłego nadzorowania przez pracownika.

Stoły podnoszone

Stoły podnoszone to uniwersalne elementy do budowy linii transportowych. Mogą być wykorzystywane na stanowiskach produkcyjnych (łatwe dostosowanie wysokości blatu do potrzeb konkretnego pracownika), jak również mogą zostać zabudowane innymi elementami systemu transportu wewnętrznego, by wymienić tylko przenośniki rolkowe czy łańcuchowe.

Główną zaletą stołów podnoszonych jest możliwość regulacji wysokości i tym samym perfekcyjnego dopasowania tych elementów do specyfiki zakładu oraz transportowanych towarów.

Stoły obrotowe

Stoły obrotowe, podobnie jak stoły podnoszone, mogą zostać zabudowane innymi elementami transportowymi (najczęściej przenośnikami). Specyfika stołów obrotowych polega na tym, że umożliwiają one szybką zmianę kierunku transportu, co przydaje się szczególnie w sytuacji, gdy przenoszone towary mają trafiać do różnych sektorów na terenie zakładu.

Windy przemysłowe

Windy przemysłowe, jak nietrudno się domyślić, służą do przenoszenia towarów pomiędzy poziomami. To wręcz obligatoryjny element do budowy linii transportowej na terenie dużego zakładu, w którym obecnie przenoszenie różnych produktów np. z poziomu -1 na poziom 0 odbywa się ręcznie.

Windy automatyzują proces transportu pionowego, zwiększając komfort i bezpieczeństwo pracowników magazynu. Takie urządzenia mogą być wyposażone w precyzyjne systemy pozycjonowania.

Przenośniki przemysłowe

Przenośniki to szeroka kategoria elementów do budowy linii transportowych. Znajdziemy w niej przenośniki różnego rodzaju, przeznaczone do przenoszenia zarówno ładunków stałych, jak i materiałów sypkich o zróżnicowanej granulacji, produktów spożywczych czy towarów specyficznych. Trudno byłoby sobie wyobrazić jakikolwiek system transportu wewnętrznego zbudowany z pominięciem przenośników.

Jeśli chodzi o konkretne przykłady przenośników przemysłowych, to można tutaj wyróżnić:

  • przenośniki rolkowe,
  • przenośniki taśmowe,
  • przenośniki śrubowe,
  • przenośniki łańcuchowe,
  • przenośniki kubełkowe,
  • przenośniki płytowe i członowo-płytowe,
  • przenośniki wibracyjne.

Komu zlecić zaprojektowanie i wykonanie linii transportowej?

Systemy transportu wewnętrznego to zaawansowane konstrukcje, na które może się składać wiele precyzyjnych urządzeń, w tym omówionych w naszym artykule. Od ich prawidłowego doboru i fachowego montażu zależy bezawaryjność całej linii transportowej, a tym samym ekonomiczny sens jej posiadania.

Dlatego bardzo ważne jest, aby znaleźć godnego zaufania partnera, który kompleksowo zajmie się realizacją inwestycji. Bardzo dobrą opinią wśród polskich przedsiębiorców cieszy się PROMUS Katowice. Spółka specjalizuje się w projektowaniu i produkcji systemów transportu wewnętrznego oraz konstrukcji stalowych, dostarczając wszystkie omówione w tym artykule elementy.

Więcej argumentów przemawiających za tym, aby budowę linii transportowej powierzyć spółce PROMUS Katowice, można znaleźć na stronie internetowej https://www.promus.katowice.pl/artykuly/elementy-do-budowy-linii-transportowych-przeglad-rozwiazan-dostepnych-w-promus-katowice/.

Materiał partnera

Oszczędne budowanie domu

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

  Różnorodność profili z tworzyw sztucznych