Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Przemysł

Jaki osprzęt wybrać, by zwiększyć funkcjonalność wózka widłowego?

Jaki osprzęt wybrać, by zwiększyć funkcjonalność wózka widłowego?

Wózki widłowe znajdują zastosowanie w wielu zakładach produkcyjnych, hurtowniach, sklepach wielkopowierzchniowych czy centrach logistycznych. Wykorzystuje się je do przewożenia i składowania towarów. Jednak nie każdy wie, że mają one o wiele większy potencjał. Jaki osprzęt wybrać, by zwiększyć funkcjonalność wózka widłowego?

Osprzęt do wózków widłowych – co to jest i jakie daje możliwości?

Osprzętem do wózków nazywa się wszelkie akcesoria wymienne, które można czasowo zainstalować w urządzeniach, by mogły one pełnić dodatkowe funkcje. Dobór elementów zależy od zapotrzebowania firmy. Jest to bardzo ekonomiczny wybór, gdyż dzięki takiemu osprzętowi wózek widłowy może być wykorzystywany w innym celu. Można również poszerzyć jego możliwości w zakresie transportu towarów, np. o towary sypkie. 

Najczęściej wykorzystywany osprzęt do wózków widłowych

Najpopularniejsze elementy dodatkowe do wózków to:

  • Widły – poza standardowymi, w które wyposażone są urządzenia, można zastosować widły z powierzchnią antypoślizgową, teleskopowe, wysuwane, składane, antystatyczne, ważące itp.
  • Przedłużki do wideł – to specjalne nakładki przedłużające powierzchnię roboczą wideł, niewpływające na udźwig wózka.

Elementy rozszerzające możliwości wózków widłowych o dodatkowe zastosowania:

  • Chwytaki – elementy ułatwiające transport np. opon, rur, rolek papieru, złomu, wyrobów betonowych, beczek, bel.
  • Szufle i pługi – umożliwiają odśnieżanie dużych przestrzeni, ale też mogą być stosowane do załadunków i przenoszenia sypkich materiałów.
  • Paletyzery – pozwalają podnosić i przewozić zwielokrotniony ładunek, dzięki nim można przewozić wiele palet jednocześnie.
  • Wysięgniki – elementy służące do transportowania ładunku poprzez podwieszenie, co sprawdza się przy niewymiarowych, dużych ładunkach.
  • Platformy robocze – umożliwiają unoszenie pracowników wraz z ich narzędziami i dodatkowymi materiałami.
  • Pojemniki przechylne i kontenery wysypowe – najczęściej znajdują zastosowanie z fabrykach produkcyjnych do zbierania odpadów i transportowania ich na miejsce składowania.
  • Osprzęt specjalny – to elementy, które umożliwiają zastosowanie wózków widłowych w specjalistycznych branżach. Są zależne od zakresu działania firmy. Mogą to być np. wciągarki, żurawie, nośniki do bali, stabilizatory ładunku i pantografy, wysięgniki.

Osprzęt do wózków widłowych daje szerokie możliwości wykorzystywania tych urządzeń poza ich podstawowym przeznaczeniem. Poszerza spektrum ich działania i stanowi dużą oszczędność finansową, ponieważ zakup akcesoriów jest o wiele tańszy od doposażenia firmy o kolejne, specjalistyczne urządzenia. W niektórych sytuacjach można zastanowić się również, czy elementy dodatkowe będą wykorzystywane nieustannie, czy są potrzebne jedynie sezonowo. W drugim przypadku można skorzystać z wypożyczalni osprzętu i jeszcze więcej zaoszczędzić. 

Udostępnij