Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Jakie istnieją typy wentylacji przemysłowych?

Jakie istnieją typy wentylacji przemysłowych?

Odpowiednia wentylacja przemysłowa odgrywa niesamowicie istotną funkcję nie tylko w celu zapewniania właściwych warunków do pracy, ale także w czasie utrzymywania określonych parametrów powietrza przy wielu procesach produkcyjnych. Ponadto taki rodzaj wentylacji jest istotny w celu przechowywania wszelkiego typu towarów przemysłowych. Okazuje się, że zanieczyszczenia powietrza, która emitowane są w wielu obiektach przemysłowych nierzadko szkodą na ludzki organizm. Oprócz tego zwiększają ryzyko powstawania wybuchu bądź pożaru lub przyczyniają się do szybkiego zużywania części urządzeń, a także maszyn. Warto dowiedzieć się, jakie są typy wentylacji przemysłowych.

Wentylacja przemysłowa

Okazuje się, że powietrze zanieczyszczone w hali, które ma niewłaściwą wilgotność oraz temperaturę oraz zbyt wielkie stężenie CO2 może negatywnie wpływać na samopoczucie każdego człowieka. Dodatkowo wpływa niekorzystnie na koncentrację, a także wydajność pracowników. Trzeba też dodać, że wentylacja przemysłowa pomaga utrzymywać określone parametry powietrze, które wymagane są w czasie wielu różnych procesów produkcyjnych. Ponadto wentylacja przemysłowa jest potrzebna w czasie przechowywania wszelkiego typu towarów. Żeby było to sposobne, trzeba dobrać właściwą wentylację do danego zakładu przemysłowego. Wielu właścicieli firm zastanawia się, jaki system wentylacji najlepiej wybrać. Chętnie wykorzystywana jest taka, która jest mechaniczna oraz naturalna. Ta pierwsza często nazywana jest kanałową bądź nawiewno-wywiewną. Powinna idealnie sprawdzić się w pomieszczeniach, które mają formę mieszającą bądź wyporową. Okazuje się, że taki typ wentylacji jest o wiele częściej wybierany niż wentylacja naturalna. Ponadto ma ona o wiele szersze zastosowania. Warto też dodać, że wentylacja naturalna najlepiej spełni swoje zadanie w pomieszczeniu, w którym emitowane są wszelkie zanieczyszczenia. Mowa tutaj o takich, które mogą zagrażać ludzkiemu zdrowiu. Ponadto naturalna wentylacja zmniejsza ryzyko pożaru bądź wybuchu. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że klimatyzacja przemysłowa naturalna stosowane jest również w pomieszczeniach mających niskie obciążenie cieplno-wilgotnościowe powietrza wewnętrznego.

Wybór odpowiedniej wentylacji przemysłowej

Okazuje się, iż istnieje bardzo dużo rozwiązań problemów, które związane są z nadmiernym zanieczyszczeniem w zakładzie przemysłowym. Należy jednak pamiętać, żeby wentylacja działała przede wszystkim w bezawaryjny sposób oraz bez zarzutu. Wszelkie maszyny produkcyjne nie powinny być narażone na przedwczesne zużycie na przykład z powodu zapchania pyłkiem. Ponadto pracownicy nie mogą być narażeni na uszczerbek na zdrowiu. Dodatkowo wentylacja przemysłowa powinna być odpowiednio dopasowana do danego zakładu przemysłowego. Istnieje kilka typów systemów wentylacji przemysłowych. W obecnych czasach bardzo popularna jest wentylacja strefowa. Powinna ona świetnie sprawdzić się w hali produkcyjnej, w której ryzyko przekroczenia dopuszczalnych przez prawo stężeń jest niesamowicie wysokie. Dlatego jest ona często wykorzystywana. Warto zaznaczyć, że każda wentylacja strefowa musi być zaprojektowana w taki sposób, żeby była zgodna z indywidualnymi potrzebami zakładu, musi ona szybko eliminować wszelkie zagrożenie dla zdrowia człowieka. Tego typu system powinien idealnie sprawdzić się w strefie, w której unoszą się największe zanieczyszczenia. Mowa tutaj o takich, które są niesamowicie groźne dla ludzkiego życia. Wentylacja strefowa często wykorzystywana jest w sektorze spawalniczym. Dzięki niej można skutecznie wywietrzyć dany obszar. Trzeba też dodać, że tego typu wentylacja może być połączona z wentylacją miejscową, co powinno zapewnić maksymalną skuteczność tego typu systemu wentylacji. W wielu halach przemysłowych stosowana jest także wentylacja miejscowa. Mowa tutaj o systemie, który w odróżnieniu od poprzedniego, powinien zablokować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w całej hali produkcyjnej. W przypadku, gdy zastosujemy miejscowe odciągi takiego systemu do pojedynczych stanowisk pracy, na przykład malarzy, to powinniśmy znacznie ograniczyć ryzyko wdychania wszelkich zanieczyszczeń, które są groźne dla ludzkiego organizmu. Ponadto można bardzo skutecznie wyeliminować ryzyko chorób układu oddechowego. Trzeba też wspomnieć o rekuperacji. Mowa tutaj o takiej wentylacji, która odzyskuje ciepło. Jest ona nawiewno-wywiewna. W czasie jej stosowania powietrze zużyte wymieniane jest na świeże. Jest ona bardzo skuteczna. Zobacz więcej na Oxy Com.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *