Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Jaki rodzaj uchwytu spawalniczego TIG wybrać?

spawanie

Na bezpieczeństwo, komfort i jakość wykonywanej pracy przy spawaniu metodą TIG wpływa nie tylko rodzaj zastosowanej spawarki, ale również jakość wykonania oraz charakterystyka techniczna współpracujących z nią akcesoriów, takich jak uchwyty spawalnicze. W sprzedaży znajdziemy trzy podstawowe rodzaje tego typu akcesoriów. Możemy zamówić uchwyt TIG chłodzony gazem lub cieczą, ewentualnie uchwyt TIG z zaworkiem. Który z nich wybrać i jakie są jego zastosowania?

Uchwyty z chłodzeniem

To profesjonalny sprzęt dedykowany zaawansowanym technicznie sprawkom zaprojektowanym z myślą o spawaniu metodą TIG. Uchwyty tego typu wyposażone są w jeden z dwóch dostępnych systemów chłodzenia. Modele z chłodzeniem gazowym dedykowane są spawaniu prądami o niższej wartości natężenia (zwykle do 200 A). Jeśli zamierzasz spawać prądem o większym natężeniu, lepiej zdecyduj się na zakup uchwytu z wydajniejszym system chłodzenia cieczą.

 

W odróżnieniu od typowych uchwytów TIG, w sprzedaży znaleźć możemy również uchwyty TIG z zaworem ręcznym, dedykowane prostym spawarkom elektrodowym MMA. Zastosowanie tego typu rozwiązania zapewnia możliwość spawania nie tylko elektrodami otulonymi, ale i nietopliwymi elektrodami wolframowymi w osłonie gazu obojętnego. Uchwyt TIG z zaworkiem zapewnia możliwość ręcznej regulacji strumienia gazu osłonowego – typowe spawarki inwertorowe MMA nie mają elektrozaworu gazu.

Jakość wykonania uchwytu

Pomijając kwestie związane z chłodzeniem czy specyfiką konstrukcji uchwytów TIG wyposażonych w zawór do ręcznej regulacji strumienia gazu, wybierając tego typu sprzęt, szczególną uwagę należy zwrócić na jakość jego wykonania. Duże znaczenie ma rodzaj materiału zastosowanego do wykonania zewnętrznej osłony uchwytu. Zawsze powinien być to materiał niepalny, najlepiej możliwie elastyczny, co wpływa na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracy. Dobrej jakości uchwyt TIG z zaworkiem, chłodzeniem gazem lub cieczą, powinien być również wyposażony w dobrej jakości przewód prądowy. Staramy się szukać uchwytu z grubym, porządnym przewodem, co minimalizuje ryzyko spadków napięcia podczas pracy, czy skrócenia cyklu pracy, przez co spawarka musi dłużej stygnąć.

 

Jeśli szukasz uchwytu do typowej spawarki TIG, najczęściej będzie to model z chłodzeniem gazowym. Gdy chcesz przystosować spawarkę elektrodową MMA do spawania nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych, wybierz uchwyt TIG z zaworkiem, a gdy spawasz prądem o dużym natężeniu (powyżej 200 A), zamów model wytrzymałego, odpowiednio zabezpieczonego uchwytu chłodzonego cieczą, z grubym przewodem prądowym.

 

Comment here