Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza efekt surowej betonowej ściany

Jak uzyskać efekt surowej betonowej ściany?

Data publikacji 12 lutego 2019


Surowe wnętrza coraz bardziej przyciągają uwagę, stają się punktem inspiracji dla wielu projektantów wnętrz. Elementy betonowe to przede wszystkim charakterystyczne cechy minimalistycznego stylu, w sklepach można kupić gotowe mieszanki na ścianę o różnych powierzchniach oraz kolorach, zazwyczaj są to opakowania niewielkie, a cena jest wysoka.
Postaramy się zaprezentować mój sposób na uzyskanie takiej właśnie ściany, dużo mniejszym kosztem, lecz nieco większym nakładem pracy, lecz na pewno o podobnym efekcie a nawet lepszym w porównaniu z gotową mieszanką. Osoby które kupiły dom nowy mają sprawę ułatwioną, gdyż w takim pomierzeniu zazwyczaj są surowe cegły lub postawione betonowe ściany.
Zaznaczam że, jest to nasz autorski pomysł na efekt surowej betonowej ściany do którego doszliśmy metodą prób i błędów lecz z pozytywnym efektem który przerósł nasze oczekiwania.

Efekt surowej betonowej ściany krok po kroku

Potrzebne produkty: zaprawa tynkarska lepszej jakości, pigment czarny, biała farba emulsyjna starczy opakowanie około 1 l, farba do metalu np. kolor młotkowy szary firmy Hammerite w celu uzyskania ładnej gładszej o fajnych przejściach kolorystycznych powierzchni naszej betonowej ściany, szpachelka, paca, pędzel z woda, unii grunt, papier ścierny, folia malarska.

  1. Przygotowujemy ścianę, musi być bez tapety, odpadającego tynku, następnie gruntujemy ścianę w celu uzyskania lepszej przyczepności naszej zaprawy do ściany, czekamy około pół godziny (u nas tyle wystarczyło).
  2. Przygotowujemy mieszankę – do wiadra wsypujemy naszą zaprawę tynkarską u mnie dobrze sprawdziła się z firmy Knauff, dodajemy wodę nie za dużo by uzyskać jednolitą konsystencje, dodajemy odrobinę pigmentu czarnego, sami decydujemy o kolorze i jego intensywności, by masa była gładka dodajemy białej emulsji oraz emalii młotkowej, wszystko mieszamy ręcznie chociaż polecam mieszadło i pomoc wiertarki.
  3. Za pomocą szpachelki i pacy nakładamy naszą zaprawę na ścianę, staramy się zaprawę położyć równomiernie i w miarę gładko, pomocny do gładzenia może okazać się pędzel namoczony w wodzie, wówczas delikatnie rozcieramy głębsze nierówności, nie staramy się by ścianą była gładka jak płyta gipsowa bo nie oto chodzi, gdzie nie gdzie należy pozostawić nierówności które, dodadzą naszej ścianie charakteru.
  4. Ściana wysycha około dnia, po wyschnięciu delikatnie szlifujemy ścianę papierem ściernym nie koniecznie jak już wspominałam do równego,( w zależności od upodobań) w powstałe zagłębienie można ale nie trzeba wykonać zaprawę o jaśniejszym kolorze i je delikatnie wypełnić co da efekt ciekawych przejść kolorystycznych, czekamy ponownie aż wyschnie po czym szlifujemy znowu.
  5. Taką ścianę można pozostawić lub pomalować kolorem typu „beton” dostępnym w sklepach budowlanych, lecz nam efekt bez farby odpowiada najlepiej

Nie wielkim kosztem można uzyskać modny efekt surowej betonowej ściany i o to chodzi.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?