Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Wnętrza

Urządzenie pokoju dziennego

Urządzenie pokoju dziennego

Aranżacja pokoju dziennego to niełatwa sztuka, która polega na stworzeniu przestrzeni odzwierciedlającej nasz styl, a jednocześnie spełniającej codzienne potrzeby domowników. Każdy element salonu, a w szczególności meble, musi być dobrze przemyślany, gdyż ma to istotne znaczenie dla całości. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, od czego warto zacząć aranżację salonu, jakie meble do pokoju dziennego dobrać i jak przygotować to pomieszczenie w przypadku niewielkiego metrażu. Przygotuj się na inspirujące wskazówki, które pozwolą Ci stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku.

Aranżacja pokoju dziennego – od czego należy zacząć?

Zanim rozpoczniesz urządzanie pokoju dziennego, musisz określić, jakie dokładnie funkcje będzie pełnić to pomieszczenie. Tutaj możliwości masz kilka, a mianowicie:

  • Klasyczny pokój dzienny do wypoczynku i spotkań z rodziną i znajomymi. Sprawa teoretycznie najprostsza, gdyż nie musisz myśleć o przestrzeni do spania czy pracy i możesz ustawić w salonie spory komplet wypoczynkowy i ładną meblościankę;
  • Pokój dzienny z jadalnią. Wariant cieszący się rosnącą popularnością i doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność pomieszczeń. Wnętrze zwykle podzielone jest na dwie strefy – jadalnianą, gdzie stoi duży stół i krzesła oraz wypoczynkową, gdzie znajduje się sofa, fotele i stolik kawowy;
  • Pokój dzienny z sypialnią. Stosunkowo prosty sposób na urządzenie pokoju dziennego, gdyż wystarczy po prostu zainwestować w wygodną sofę z funkcją spania. Dzięki temu w dzień mamy piękną strefę relaksu, w nocy, po rozłożeniu sofy, wygodną przestrzeń do spania, która niczym nie ustępuje dedykowanym łóżkom sypialnianym.

To, jak urządzisz swój pokój dzienny, zależeć też będzie od metrażu pomieszczenia. W bardziej kompaktowych pokojach konieczna może być rezygnacja z części mebli bądź inwestycja w modele, które oferują dodatkowe funkcjonalności.

Meble do pokoju dziennego – co powinno się w nim znaleźć?

To, jakie meble staną w Twoim pokoju dziennym, zależy w dużej mierze od Twoich własnych preferencji, trudno jednak wyobrazić sobie salon bez kilku elementów. Należą do nich:

  • Wygodna sofa lub narożnik. Kluczowe miejsce każdego pokoju dziennego, gdzie zasiadają domownicy, goście i rodzina. Jeśli często zdarza Ci się organizować różnego rodzaju imprezy-domówki, postaw na model, który oferuje dużo wygodnej przestrzeni do siedzenia;
  • Stolik kawowy. Nieoceniony, jeśli chodzi o wygodę podczas siedzenia na sofie czy narożniku. Oferuje miejsce do odłożenia kubka z kawą, książki czy przysmaków przygotowanych na czas oglądania wciągających seriali bądź filmów;
  • Komoda. Jeśli tylko pozwala Ci na to miejsce, umieszczenie komody w pokoju dziennym to doskonały wybór. Nie tylko będzie się pięknie prezentować, ale też zaoferuje mnóstwo wygodnej przestrzeni do przechowywania – co jest szczególnie ważne, jeśli lubisz minimalistyczne i schludne pomieszczenia lub łączysz pokój dzienny z jadalnią.

Dodatkowo warto zainwestować w regały lub szafki, które zaoferują przestrzeń do przechowywania, a także będą się świetnie prezentować – szczególnie jeśli podświetlisz je taśmami LED.

Pokój dzienny o małym metrażu – jak dobrze urządzić?

Jeśli posiadasz niewielki salon, nie musisz się martwić – takie pomieszczenie też można bardzo sensownie urządzić. Tutaj jednak liczą się dwie kwestie – umiar i dodatkowa funkcjonalność. Lepiej postawić na mniej mebli, ale takich, które zaoferują, na przykład, dodatkową przestrzeń do przechowywania. Szafa sprawdzi się lepiej od otwartego regału, a komoda od szafki RTV. W przypadku małego pomieszczenia postaw na meble o jasnym wybarwieniu i zainwestuj w dodatkowe oświetlenie – pozwoli Ci to optycznie powiększyć przestrzeń i stworzyć wrażenie przestronności, nawet przy niewielkim metrażu salonu.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij