Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik rośliny do oczka wodnego

Najpiękniejsze rośliny do oczka wodnego – jakie wybrać?

Data publikacji 27 października 2021

Rośliny to zdecydowanie najważniejszy element w oczku wodnym. Głównie to one będą decydować o jego wyglądzie. Są także odpowiedzialne za równowagę biologiczną w zbiorniku, a ich odpowiednia ilość będzie wywierać spory wpływ na klarowność wody oraz rozwój glonów. Im mniejszy zbiornik, tym więcej powinno znajdować się w nim wszelakich roślin. Wybierając rośliny do naszego oczka wodnego najlepiej wziąć pod uwagę wygląd całej kompozycji, a także zachowanie naturalnej równowagi.

Jakie rośliny do oczka wodnego najlepiej wybrać?

Oczko wodne to często źródło stosunkowo wielkich niespodzianek, które mogą powodować w nas niemały zachwyt. Wbrew wszelkim opiniom, taki zbiornik to nie tylko karmienie oraz obserwacja kolorowych rybek. To również subtelny szum pałek wodnych czy też niesamowite piękno rozkwitających lilii. Przy odrobinie szczęścia można usłyszeć wieczorny śpiew żab lub nasze oczko może odwiedzić np, kaczka. Zdecydowanie warto jest poświęcać czas na budowę oczka wodnego, aby po czasie móc podziwiać rozwój ekosystemu, który jest samodzielny. Ci bardziej początkujący ogrodnicy często zastanawiają się, jakie roślinki do oczka wodnego kupić, aby wyglądało ono bardzo naturalnie oraz nie wymagało dość czasochłonnych pielęgnacji. Na szczęście nie będzie to skomplikowane, jednakże konieczne będzie posiadanie odrobiny wiedzy o wodnych roślinach.

Zobacz także: https://building-solutions.pl/jak-tanio-i-samodzielnie-wykonac-ogrodowe-oczko-wodne-z-kaskadami/

kwiaty do oczka wodnego

Mimo tego, że oczko jest zbiornikiem zakładanym sztucznie, to powinno być wzorowane na swoich naturalnych odpowiednikach. Dlatego podczas projektowania, nie tylko odchodzić będziemy od sztywnej geometrii w kształcie, ale powinniśmy także zwracać uwagę na budowę różnych stref głębokości, tak jak ma to miejsce w naturalnym jeziorze. Nie wszystkie rośliny wodne wymagać będą do życia głębokiej wody, a czasami może okazać się ona wręcz niebezpieczna dla tych, które rozwijają się w płytkich strefach przybrzeżnych.

Kwiaty do oczka wodnego najlepiej podzielić, biorąc pod uwagę właśnie strefy wodne. W tych najgłębszych najczęściej można spotkać lilie wodne, które nazywane są też nenufarami. Bardzo popularnym gatunkiem jest także moczarka kanadyjska oraz grążel żółty. W płytkich strefach na głębokości 30-50 cm wybierane są takie roślinki jak np. kosaciec żółty, pałka wodna, czy grzybieńczyk. Na brzegu natomiast sadzone są rośliny stosowne dla strefy bagiennej. Na głębokości 10-20 centymetrów najczęściej spotkać można babkę wodną, czermień błotną bądź krwawnicę pospolitą.

Polecamy: https://building-solutions.pl/jakie-wybrac-kwiaty-wieloletnie-do-ogrodu-bez-wykopywania/

oczko wodne kwiaty

Jak najlepiej sadzić rośliny w oczku wodnym?

Najlepszą porą na posadzenie roślin do oczka wodnego będzie niewątpliwie wczesna wiosna. Do sadzenia roślin najlepiej będzie kupić pojemniki ażurowe, które wyłożone są geowłókniną oraz są wypełnione podłożem. Dobrą opcją będą też plastikowe koszyki. Trzeba je obsypać żwirem, co skutecznie zapobiegać będzie przemieszczaniu się oraz wypłukiwaniu bądź rozgrzebywaniu ziemi. Na koniec pojemnik należy zmoczyć i umieścić na dnie. Jako podłoże doskonale będzie zastosować mieszankę, która przeznaczona jest dla roślin wodnych. Nie należy kupować żyznej ziemi ogrodowej, która będzie świetną pożywką dla glonów. W oczkach wodnych mogą spędzać zimę tylko rośliny, które są mrozoodporne. Kosze z nimi należy przesuwać do najgłębszej części oczka wodnego, która najlepiej jak będzie mieć przynajmniej 100 centymetrów. W takiej sytuacji woda nie zamarznie do dna. Resztę trzeba wyjąć z oczka wodnego. Sadzenie roślinek bezpośrednio w gruncie jest możliwe, ale wpływać będzie niekorzystnie na czystość wody w oczku wodnym, co może powodować sporą mulistość.

Ściana przesuwna do biura

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ściana przesuwna do biura