Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Głowica frezarska jako niezbędne narzędzie skrawające

Głowica frezarska jako niezbędne narzędzie skrawające

Narzędzie frezarskie w dalszym ciągu są najpopularniejszym sposobem obróbki metalu, nadają się do wstępnej obróbki mechanicznej w wielu zakładach produkcyjnych pracujących na różnych nowoczesnych tworzywach, na przykład na: stali, żeliwie, stopach żaroodpornych, materiałach hartowanych, stali nierdzewnej, stopach nieżelaznych. Do najbardziej wydajnego elementu, mogącego pracować z wszystkimi tymi metalami, należy głowica frezarska. Wystarczy dobrać odpowiedni jej rodzaj, żeby móc liczyć na to, że okaże się ona przydatna podczas pracy na narzędziu skrawającym.

Jakie typy głowic frezarskich dostępne są na rynku

Metal jest solidnym tworzywem, bez odpowiednich głowic frezarskich trudno byłoby nadać im poszczególny kształt, rozmiar, wpłynąć na ich strukturę. Z takim narzędziem można albo pozostawić metal gładki, albo sprawić, żeby pojawiła się na nim chropowatość. Z jej pomocą można działać w różnych branżach, trudno wyobrazić sobie wytwarzanie przedmiotów w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym bez takich specjalistycznych narzędzi służących do obróbki metali. W sklepach budowlanych można zauważyć różne podziały tych przedmiotów, najpopularniejszy to ten obejmujący głowice prawoskrętne i lewoskrętne. Warto zwrócić na to uwagę w czasie robienia zakupów, gdyż do poszczególnych narzędzi dobiera się płytki skrawające o analogicznym skręcie, głowica frezarska prawoskrętna jest bardziej popularna, jednak zdarza się, że potrzebna jest głowica lewoskrętna. Dzięki temu, że płytki są wymienne, z głowic można korzystać często, bez konieczności ich wymiany na nowy sprzęt.

Zalety stosowania głowic frezarskich

Tego typu narzędzia jak głowice frezarskie w zakładach produkcyjnych cechują się trwałością, wykonane z materiałów solidnych nie muszą podlegać ciągłym naprawom czy wymianom w nich poszczególnych elementów. Jedyną częścią, która wymaga działań, są wyprodukowane z różnych materiałów płytki skrawające. Przed sprowadzeniem ich do zakładu pracy warto zatroszczyć się o to, żeby były one wyprodukowane z wydajnych, solidnych tworzyw, dzięki temu ich zużycie będzie minimalne po latach intensywnego użytkowania. Głowica frezarska cechuje się długą żywotnością, wszystko co trzeba zrobić, żeby zapewnić sobie ich bezawaryjność, to dobrać jej odpowiedni model pasujący do danej frezarki, do jej mocy, w ten sposób nie będzie z nią problemu. Każdy model takiego narzędzia to różne możliwości. Kupowane są nie tylko do specjalistycznych zakładów pracy, często majsterkowicze zajmujący się obróbką metalu, wybierają je do domowych warsztatów.

Udostępnij