Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa – o czym mowa w praktyce?

Data publikacji 25 lipca 2022

Stawiając dom wiele osób boryka się z problemem posiadania działki o trudnym podłożu. Budowa na takim terenie zwiększa koszty i powoduje wiele czasochłonnych komplikacji. Interesującym rozwiązaniem tego problemu jest stosunkowo nowe rozwiązanie, które dopiero zyskuje na zainteresowaniu wśród inwestorów. Jest nim tak zwana płyta fundamentowa, która stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych sposobów stawiania fundamentów. O czym mowa w praktyce? Wyjaśniamy.

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to specjalny rodzaj fundamentu, który zaprojektowany jest w taki sposób, aby równomiernie przekazywać obciążenia budynku w kierunku gruntu. Pozwala to tym samym używać jej na gruntach o mniejszej nośności. Obciążenia nie są przekazywane punktowo lub liniowo, ale nacisk jest stały i nie zależy od kształtu budynku, ani rozłożenia jego ciężaru. Zmniejsza się ryzyko powolnego osiadania domu i powstawania w trakcie tego procesu uszkodzeń i pęknięć na materiałach.

Płyta fundamentowa Parati jest jedną z najważniejszych elementów konstrukcyjnych całego budynku. Od jej jakości zależy stabilność i wytrzymałość całego domu. Dlatego warto zwrócić uwagę na firmy, które starannie dobierają najwyższej jakości materiały potrzebne do jej budowy. Warto także wiedzieć, że płyta fundamentowa może być wykorzystana w celu efektywnego montażu ogrzewania podłogowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zintegrować z nią system grzewczy.

Kiedy warto stosować płyty fundamentowe?

Płyty fundamentowe doskonale sprawdzają się nie tylko w przypadku słabych gruntów. Są także świetnym pomysłem jeśli planujemy postawić budynek o nietypowym kształcie. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty i przyspieszyć inwestycję. Dla budowlańców sporym wyzwaniem jest zwłaszcza duża ilość ścian i ich nierównomierny kształt oraz nietypowe rozmieszczenie. Projektując skomplikowaną konstrukcję, najefektywniejszym rozwiązaniem będą więc płyty fundamentowe.

Do budowy klasycznych fundamentów potrzebne jest przeprowadzenie dość głębokich wykopów. W niektórych przypadkach jest to niewykonalne. Przyczyna może wynikać z trudnego położenia działki albo zbyt wysokich kosztów sprowadzenia tam ciężkiego sprzętu budowlanego. Przeważyć mogą także kwestie praktyczne. Roboty ziemne są w wielu przypadkach bardzo czasochłonne, zwłaszcza jeśli rodzaj gruntu jest nietypowy, na przykład skalisty. Korzystając z płyty fundamentowej potrzebny jest niewielki wykop, najczęściej wystarczy taki o głębokości zaledwie pół metra, aby można było rozpocząć prace budowlane.

Ściana przesuwna do biura

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Okna tarasowe