Jak tanio i samodzielnie wykonać ogrodowe oczko wodne z kaskadami?
Data publikacji 30 stycznia 2019Samodzielnie wykonanie wodnego oczka w ogrodzie jest co prawda niezwykle satysfakcjonujące, jednak należy liczyć się z tym, że nie będzie to zbyt łatwe zadanie. Co nie oznacza, że całkowicie niemożliwe. Wystarczy się jedynie do tego w odpowiedni sposób przygotować. Zobacz jak wykonać oczko wodne z kaskadami w swoim ogrodzie. Oczko wodne z kaskadą – jak je zbudować?
Od czego rozpocząć budowę oczka wodnego?
Zawsze budowę każdego wodnego oczka należy rozpocząć od dokładnego wyznaczenia granicy wykopu pod zbiornik. Dla ułatwienia sobie zadania, w planowanym miejscu umiejscowienia oczka można ułożyć węża ogrodowego lub zwyczajny, średniej grubości sznur. Po wyznaczeniu najlepszego dla oczka wodnego miejsca, przychodzi czas na wykopanie niecki. Warto jednak pamiętać, że powinna być ona nieco głębsza niż planowana głębokość wodnego oczka. Następnie bardzo dokładnie i starannie świeżo wykopaną nieckę należy wypoziomować oraz na odpowiednio wybranych głębokościach wymodelować półki. Dodatkowo z dna powinny zostać usunięte bezwzględnie wszystkie znajdujące się tam kamienie. Dla zabezpieczenia konstrukcji wodnego oczka warto także dookoła niej wykopać rowek, który dość skutecznie po wypełnieniu żwirem zapobiegnie podsiąkaniu wody ze stawu do gruntu.
Konstrukcja dna oczka wodnego
W budowie oczka wodnego bardzo duże znaczenie ma odpowiednia konstrukcja jego dna. Najlepiej by było, aby zostało ono utworzone z dobrze utwardzonej, około 10 centymetrowej warstwy piachu. W tym przypadku zadaniem tej warstwy jest dodatkowe uszczelnienie folii, którą będzie wyściełała dno budowanego zbiornika. Tu zamiast pisaku można wykorzystać również specjalną włókninę, jednak dla zminimalizowania kosztów budowy, zdecydowanie lepiej sprawdzi się wspomniany wcześniej piasek. Gdy dno będzie już odpowiednio uformowane, przychodzi czas na umieszczenie w nim specjalnej pompy. Warto postarać się, aby jej przewód wodny i elektryczny został bardzo dokładnie ukryty w fałdzie folii. Dla lepszego efektu wizualnego dno można dowolnie zamaskować między innymi przy pomocy żwiru czy różnego rodzaju ozdobnych kamieni.
Polecamy: https://building-solutions.pl/wybor-roslin-do-oczka-wodnego/
Oczko wodne z kaskadą – jak ją stworzyć?
Często osoby budujące samodzielnie oczka wodne mają problem, gdyż nie mają pojęcia, co mogliby zrobić z nadmiarem ziemi, jaki pozostał po wykonaniu wykopu. Doskonałym pomysłem na jej zagospodarowanie, a przy okazji podniesienie estetycznych walorów oczka wodnego, jest uformowanie przy jej pomocy kaskady. Sposób jej budowy wygląda niemal dokładnie tak samo, jak dna oczka wodnego. Warto jednak dla ustabilizowania konstrukcji kaskady, u jej podłoża ułożyć możliwie jak największy, koniecznie płaski kamień.
Sama budowa oczka, choć bardzo pracochłonna jednak nie wystarczy. Bardzo ważne jest również jego odpowiednie wykończenie. Brzeg najlepiej można wykończyć wykorzystując do tego płaskie kamienie oraz żwir. Taka warstwa nie tylko będzie wyglądała bardzo estetycznie, ale również pozwoli na ukrycie przewodów wodnych, dzięki którym woda będzie dopływała do samego szczytu kaskady.
Zobacz także: https://building-solutions.pl/boraks-na-mrowki-w-ogrodzie-czy-jest-skuteczny-jak-go-stosowac/
Wszyscy Ci, którzy dysponują nieco większym ogrodem, mogą pokusić się o stworzenie własnego strumienia, zamiast kaskady. To formowania strumienia również przyda się ziemia pozostała z wykopu. Jego uszczelnienie wygląda dokładnie tak jak w przypadku kaskady czy dna oczka wodnego.