Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Czym różnią się od siebie winda osobowa i winda towarowa?

Czym różnią się od siebie winda osobowa i winda towarowa?

Zapewne każdy z nas korzystał kiedyś z windy osobowej i słyszał o windzie towarowej. Na pierwszy rzut oka może się nam wydawać, że obie te konstrukcje różnią się od siebie przeznaczeniem. W praktyce jednak rozbieżności jest znacznie więcej, z czego niewielu zainteresowanych zdaje sobie sprawę. Czym jest dźwig osobowy? W jakim celu wykorzystuje się windę towarową? Chcielibyśmy serdecznie zaprosić do zapoznania się z poniższym artykułem, który rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym jest dźwig osobowy?

O ile możliwe jest przemieszczanie towarów w windzie osobowej, to jednak nie w każdym przypadku ludzie mogą wchodzić do wind towarowych. Aby nieco lepiej to zrozumieć, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym tak właściwie jest dźwig osobowy, znany powszechnie jako winda osobowa. Otóż jest to charakterystyczne urządzenie, którego głównym zadaniem jest przemieszczanie się wzdłuż pionowych prowadnic, które służą do przewożenia ludzi. Z reguły napędzane są za pomocą napędu hydraulicznego lub elektrycznego. We wnętrzu widoczny jest odpowiedni panel sterowania- za jego pomocą możemy sprawić, że winda będzie zatrzymywała się na wybranych przez nas piętrach. Warto mieć świadomość tego, że windy osobowe charakteryzują się zróżnicowanym udźwigiem- najczęściej jest on podawany w przeliczeniu na liczbę osób, która może znajdować się wewnątrz.

W jakim celu wykorzystuje się windę towarową?

Nieco inaczej wygląda to w przypadku windy towarowej. Jej zastosowanie jest dokładnie określone i związane z przewożeniem towarów niezależnie od wagi i rozmiarów. Co ciekawe, do wind towarowych z reguły nie mają wstępu osoby. Wiąże się to bezpośrednio z tym, ze wewnątrz nie znajdziemy panelu sterującego, natomiast całość obsługiwana jest z zewnątrz. Kabiny niejednokrotnie wyróżniają się swoimi ogromnymi rozmiarami, jednocześnie nie są przystosowane do tego, by przewozić ludzi. Jako ciekawostkę warto jednak przytoczyć, że na rynku znajdziemy również dźwigi osobowo-towarowe- są one wykonane w dość charakterystyczny sposób. Umożliwiają bowiem przewożenie towarów razem z osobami, które je podtrzymują. Oczywiście nie zmienia to faktu, że nadal nie jest to urządzenie, w którym mogą znaleźć się jedynie ludzie. Różnice występują również w stosowanych mechanizmach, wykonaniu, jak również w detalach elementów, które zostały zastosowane. Winda towarowa w sposób szczególny zalecana jest dla dużych, rozbudowanych przedsiębiorstw. Wysokiej klasy windy towarowe znaleźć można na stronie http://www.komponentylift.pl/produkty/dzwigi-towarowe

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *