Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Jakie wybrać kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania?

Data publikacji 30 sierpnia 2020

Wszelkiego rodzaju kwiaty są bardzo dobrym elementem dekoracyjnym w każdym ogrodzie. Dzięki nim w ogrodzie można znaleźć szereg różnych kolorów, które w doskonały sposób poprawiają samopoczucie oraz cieszą oczy. Warto wybierać do ogrodu przede wszystkim kwiaty wieloletnie, których nie trzeba wykopywać. Dlatego warto wiedzieć, jakie są kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania. Nie trzeba ich wtedy w żaden sposób wykopywać, ani też przechowywać podczas zimnych dni i miesięcy w roku. Dlatego jest to jedno z najbardziej polecanych rozwiązań do każdego ogrodu. W Polsce można znaleźć bardzo dużą ilość gatunków kwiatów, które z powodzeniem mogą zimować w ogrodzie. Wśród nich można wymienić rośliny takie jak liliowce ogrodowe, jeżówki, piwonie, szałwie i lawendy, a także wieloletnie astry. Warto je poznać.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania – liliowce ogrodowe

Wśród różnych rodzajów kwitnących kwiatów, których nie trzeba na zimę wykopywać z ogrodu można wymienić na przykład rośliny takie jak liliowce ogrodowe. Są to kwiaty o przepięknym wyglądzie, które kwitną przez stosunkowo długi czas w trakcie lata. Kwiaty w liliowcach ogrodowych wyrastają wprost z łodygi, która jest otoczona licznymi liśćmi. Jeden pojedynczy kwiat tej rośliny kwitnie jedynie przez dobę, jednakże na danej roślinie może pojawić się ich wiele. Z jednego kwiatu może wyrosnąć nawet kilka łodyg wraz z liśćmi. Liliowce ogrodowe nie są kwiatami wymagającymi. Będą dobrze rosły zarówno w słonecznym, jak i zacienionym miejscu. Natomiast przy ich uprawie dobrze sprawdzi się gleba o zasadowym lub kwaśnym pH.

https://building-solutions.pl/jak-tanio-i-samodzielnie-wykonac-ogrodowe-oczko-wodne-z-kaskadami/

kwiaty wieloletnie do ogrodu

Jeżówki

Kolejnym rodzajem rośliny, która jest wieloletnia i dobrze będzie wyglądała w ogrodzie jest jeżówka. Jeżówka także jest rośliną wieloletnią, której nie trzeba na chłodny okres wykopywać. Roślina ta ma kwiaty w formie koszyczków. Zaczynają one rosnąć w połowie lata i nie znikają aż do jesieni, dlatego roślina ta upiększa ogród przez stosunkowo długi czas. Jeżówka jest kwiatem dość wysokim. W zależności od odmiany może sięgać od pół metra do nawet metra wysokości. Rośliny te można spotkać w wielu kolorach. Wśród nich najpopularniejsze kolory to biały, żółty i różowy, jednak można także znaleźć zielone jeżówki. W bardzo dobry sposób rosną na glebie, która posiada zasadowe pH, a także na stanowisku pełnym słońca.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania – piwonie

Wśród bardzo popularnych i pięknych kwiatów ogrodowych można wymienić również piwonie, które inaczej nazywane są także peoniami. Posiadają one bardzo piękny wygląd, który z całą pewnością uatrakcyjni każdy ogród, niezależnie od jego wielkości. Rośliny te zazwyczaj kwitną na przełomie maja i czerwca. Przez wiele długich lat rosną w jednym miejscu, a ich kwitnienie zależne jest między innymi od takich czynników jak rodzaj gleby czy stanowiska, na których są uprawiane. Piwonie najczęściej występują w różowej kolorystyce, ale można także spotkać kwiaty o innych barwach, takich jak czerwień lub biel, a nawet żółć. Piwonie bardzo dobrze będą rosły zarówno na stanowisku słonecznym, jak i takim, które znajduje się w cieniu. Wymagają do rośnięcia dość żyznej gleby, która nie jest przepuszczalna.

Polecamy: https://building-solutions.pl/wybor-roslin-do-oczka-wodnego/

Szałwie i lawendy

Bardzo dobrze sprawdzają się w ogrodzie także takie rośliny jak szałwie oraz lawendy. W szczególności nadają się one do takich miejsc jak przydomowe rabatki. Posiadają dość podobny wygląd, a także ich wymagania są bardzo do siebie podobne. Rośliny tego rodzaju najlepiej sobie radzą na wszystkich słonecznych stanowiskach. Natomiast gleba, na której będą dobrze rosnąć powinna zawierać liczne składniki mineralne, wśród których można wymienić przede wszystkim wapń. Podczas zimy warto osłonić te rośliny od mrozu, na przykład czymś je przykryć. Szałwie i lawendy niezbyt dobrze tolerują zbyt niskie temperatury, dlatego warto o nie zadbać podczas zimy, aby latem mogły pięknie rozkwitnąć. Można je także przykryć liśćmi, które spadły z drzew, a nawet różnego rodzaju gałązkami.

lawenda

Wieloletnie astry

Kolejnym rodzajem rośliny, która może przeżyć zimę bez wykopywania są wieloletnie astry. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów kwiatów, które znajdują się i dawniej znajdowały w przydomowych ogródkach. W bardzo piękny sposób te rośliny kwitną, a czas, w którym kwitną zależny jest od ich odmiany. Kwiaty najbardziej popularnych astrów najczęściej pojawiają się w sierpniu i cieszą oko aż do pojawienia się chłodnych dni. Astry wieloletnie najlepiej sobie radzą na różnego rodzaju słonecznych stanowiskach. Wymagają gleby, która jest bardzo żyzna oraz dość dobrze przepuszczalna. W takich warunkach ich wzrost będzie najbardziej efektywny i szybki.

Warto zobaczyć: https://building-solutions.pl/jaka-powinna-byc-odleglosc-budynku-od-granicy-dzialki/

Oszczędne budowanie domu

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Oszczędne budowanie domu