Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Wnętrze

Jak dbać o meble sosnowe?

Jak dbać o meble sosnowe?

Meble drewniane do domu są od lat jednym z najpopularniejszych wyborów. Drewno sosnowe jest stosunkowo niedrogie i lekkie, a jego jasny odcień dobrze prezentuje się nawet w niedużych wnętrzach. Meble z niego wykonane wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, by przez długi czas prezentować się nienagannie i służyć bez ryzyka uszkodzenia. Jak dbać o sosnowe meble drewniane?

Meble z drewna sosnowego – co je wyróżnia?

Szafy, krzesła, komody bądź łóżka drewniane stanowią jedne z najpowszechniejszych elementów wyposażenia polskich domów. Producent mebli sosnowych otrzymuje liczne zamówienia na meble do salonów, kuchni, pokojów dziennych, sypialni i pokojów dziecięcych. Meble sosnowe wykonane z litego drewna są trwałe, estetyczne i ponadczasowe. Dobrze prezentują się w towarzystwie wielu dodatków i harmonijnie komponują się ze zmieniającymi się kolorami ścian, zasłon bądź dywanów.

Dodatkowo meble takie jak łóżko sosnowe są niedrogie, dlatego często wybiera się je dla dzieci, które szybko rosną i potrzebują częstego wymieniania wyposażenia pokoju. Co ważne, do produkcji mebli sosnowych wykorzystuje się wyłącznie dobrze wysuszone, impregnowane drewno. Dzięki temu drewno lite jest odporne na wypaczanie i pękanie w czasie użytkowania.

Meble sosnowe – jak je pielęgnować?

W sklepie z meblami sosnowymi znajdzie się meble wykonane z impregnowanych desek, jednak nie zwalnia to użytkownika z odpowiedniej pielęgnacji wybranego wyposażenia domu. Prawidłowa pielęgnacja jest niezbędna do zachowania niepowtarzalnego wyglądu i trwałości mebli na długie lata. Drewno, z którego wykonuje się szafki nocne, stoły lub krzesła wymaga okresowego malowania za pomocą środków ochronnych. Bejce, lakiery lub specjalne farby do drewna tworzą solidną warstwę ochronną, dzięki której meble pięknie prezentują się i są odporne na uszkodzenie nawet po wielu latach użytkowania.

Na co dzień meble sosnowe powinno się czyścić z kurzu i innych zabrudzeń za pomocą miękkiej ściereczki zwilżonej wodą. Jeśli zabrudzenia są silniejsze, do mycia mebla można użyć łagodnego detergentu. Nigdy nie powinno się szorować drewna myjkami z ostrymi końcówkami, które uszkadzają warstwę impregnatu i narażają mebel na zawilgocenie. Ponadto ostra myjka może uszkodzić sosnowe deski, tworząc na nich nieestetyczne rysy.

Jeśli drewniany mebel służy przez dłuższy czas, można odświeżyć go za pomocą oleju do drewna. Olej wydobywa głębię koloru desek i zabezpiecza je przed plamami i różnymi uszkodzeniami. Mebel prezentuje się jak nowy!

Udostępnij