Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Boraks na mrówki w ogrodzie. Czy jest skuteczny? Jak go stosować?

boraks na mrówki

Kolonia mrówek w ogrodzie to nic dziwnego. Te pożyteczne owady pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie, chociaż zdarza się, że wywołują problemy – budują wysokie kopce, niszczą rośliny, przeszkadzają podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Boraks gdzie kupić i jak go używać?

Jak można pozbyć się mrówek z ogrodu?

Gdy mrówki w ogrodzie stają się kłopotem, w takim przypadku jedynym rozwiązaniem może być zmniejszenie ich populacji. Nie trzeba jednak od razu decydować się na zakup drogich środków. Na mrówki skutecznie działają także domowe metody, które znane są od lat.

Jednym z takich sposobów na mrówki jest boraks. Czy rzeczywiście może poradzić sobie z plagą tych owadów?

Polecamy: Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania

Boraks gdzie kupić i co to jest?

Boraks, a dokładnie tetraboran sodu to związek chemiczny będący solą sodową kwasu borowego. Posiada postać krystalicznego ciała stałego o białym kolorze. Nie ma zapachu. Rozpuszcza się w wodzie.

Związek ten występuje w naturze w formie minerału – boraksu rodzimego. Jego złoża znajdują się głównie w USA oraz w Azji.

Obecnie boraks znów wrócił do łask jako ekologiczny środek czystości. Wykorzystuje się go innymi do prania i wybielania, czyszczenia kuchni i łazienki, usuwania pleśni, udrażniania zatkanych odpływów, usuwania nieprzyjemnych zapachów. To wszechstronny związek, który może zastąpić wiele drogich detergentów.

boraks na mrówki

Czy boraks jest skuteczny na mrówki w ogrodzie?

Boraks polecany jest także jako naturalny środek likwidujący owady. Sprawdza się na mrówki, ale również stosowany jest na inne insekty, na przykład na pchły, karaluchy.

https://building-solutions.pl/domowe-sposoby-na-mrowki-w-domu-czyli-jak-pozbyc-sie-niechcianych-gosci/

W przypadku mrówek boraks jest wysoce skuteczny. Pomimo stosowania go od wielu lat w celach dezynsekcyjnych, owady te nadal nie uodporniły się na jego działanie, dzięki czemu jest on stale używany, by likwidować ich kolonie.

Boraks jest trutką, która wykazuje długotrwałe działanie – po zaniesieniu przez mrówki do gniazda powoduje jego zniszczenie. Co ważne, pomaga w usuwaniu zarówno dorosłych osobników, jak również larw. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli w okolicy są gniazda satelickie, wówczas kolonia może być szybko odbudowana.

Dla uzyskania pełnej skuteczności bardzo ważne jest prawidłowe dawkowanie boraksu. Zbyt mała dawka może spowodować, że nie będzie on odpowiednio skuteczny jako trutka, natomiast wtedy, gdy będzie zbyt wysoka, owady nie będą chciały z niej korzystać.

jak zwalczyć mrówki

Boraks gdzie kupić i jak stosować?

Żeby zlikwidować kolonie mrówek w ogrodzie z użyciem boraksu, należy przygotować odpowiednią trutkę, która będzie atrakcyjna dla tych owadów i zachęci je do zaniesienia jej do gniazda.

Przykładowe formuły trutki z boraksem na mrówki:
– zmieszać boraks, wodę i cukier w proporcjach 1:18:7
– wymieszać 1 łyżeczkę boraksu z ugotowanym żółtkiem jajka
– połączyć 1 łyżeczkę boraksu z 1 łyżeczką miodu albo innym słodkim syropem
– zmieszać 1 łyżeczkę boraksu z 1 łyżeczką cukru pudru

Przygotowaną mieszankę należy umieścić na trasach, którymi chodzą mrówki. Gdy trutka zostanie zaniesiona do gniazda, zazwyczaj ulega ono zniszczeniu w ciągu kilku następnych dni, dlatego owady nie powinny znów się pojawiać.

Uwaga! Należy pamiętać o tym, że boraks jest szkodliwy. Nie należy go wdychać, spożywać. Podczas korzystania z tego związku należy unikać kontaktu z oczami i skórą i stosować środki ochronne jak rękawice gumowe, osłony oczu. Boraks powinien być przechowywany i stosowany w miejscach, do których nie mają dostępu dzieci i zwierzęta domowe.

Zatem boraks na mrówki w ogrodzie jest wysoce skutecznym środkiem, który pozwala na szybkie pozbycie się problemu tych niechcianych gości.

Zobacz także: https://building-solutions.pl/jaka-powinna-byc-odleglosc-budynku-od-granicy-dzialki/

Comment here