Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś
Przemysł Linie transportowe

Linie transportowe, czyli duży krok w stronę automatyzacji pracy zakładu

Data publikacji 27 maja 2022

Przedsiębiorstwa czy to produkcyjne, czy z branży logistycznej, sukcesywnie inwestują w rozwiązania automatyzujące ich pracę. Celem nie jest całkowite zastąpienie ludzi, ale zwiększenie wydajności i tym samym realne podniesienie konkurencyjności. Ważnym elementem automatyzacji są linie transportowe, na które składają się różnego rodzaju urządzenia i maszyny tworzące systemy transportu wewnętrznego. 

Linie transportowe – co warto o nich wiedzieć?

Na linie transportowe (można się również spotkać z określeniem „systemy transportowe”) składają się urządzenia odpowiedzialne za automatyzację procesu przenoszenia towarów, półproduktów i różnego rodzaju ładunków w obrębie danego zakładu – również pomiędzy poszczególnymi budynkami. 

Takie systemy stosuje się w celu usprawnienia transportu wewnętrznego, co z kolei ma bezpośrednie przełożenie na oszczędność czasu, energii pracowników oraz przyspieszenie pracy zakładu. To m.in. dzięki liniom transportowym przedsiębiorstwa mogą dziś produkować jeszcze szybciej, wydajniej i z zachowaniem wymaganej jakości. 

Zautomatyzowane linie transportowe najczęściej stosuje się w zakładach produkcyjnych. Umożliwiają one m.in. zmechanizowane procesu przenoszenia półproduktów z rampy wyładowczej w pobliże linii montażowych, a następnie gotowych produktów do magazynu, z którego będą wydawane do dalszego transportu. 

Systemy transportu wewnętrznego są także fundamentem działalności przedsiębiorstw logistycznych. Stanowią elementarne wyposażenie magazynów, centrów wysyłkowych etc. To również dzięki rozwiązaniom automatyzującym przepływ towarów w magazynie możliwe jest tak szybkie dostarczanie przesyłek. 

Nieodłączne elementy systemów transportu wewnętrznego 

Zbudowanie linii transportowej wymaga zastosowania wielu idealnie współpracujących ze sobą elementów. Ich dobór jest ściśle uzależniony od realnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz rodzaju towarów przenoszonych w obrębie zakładu. Tutaj ogromną rolę do odegrania ma projektant systemu, który bierze pod uwagę m.in. oczekiwania klienta czy specyfikę architektoniczną budynku. 

Do najczęściej wykorzystywanych elementów linii transportowych zaliczymy:

  • przenośniki,
  • windy przemysłowe, 
  • przesuwnice, 
  • stoły obrotowe, 
  • obrotnice, 
  • stoły podnoszone, 
  • sztaplarki, 
  • naczepy samozaładowcze, 
  • stacje dokowania automatycznego. 

Ostateczny wybór urządzeń składających się na linię transportową zależy od wielu czynników (w tym uwarunkowań technicznych), dlatego tak ważne jest, aby projekt, realizację, montaż i uruchomienie instalacji powierzyć doświadczonemu przedsiębiorstwu specjalizującemu się w technologii automatyzacji transportu wewnętrznego. 

Automatyzacja pracy zakładu przynosi wymierne korzyści 

Linie transportowe stanowią wręcz konieczną inwestycję dla tych przedsiębiorstw, którym zależy na zwiększeniu efektywności pracy zakładu. Automatyzacja transportu wewnętrznego pozwala odciążyć pracowników i oddelegować ich do wykonywania innych zadań. Umożliwia również uwolnienie się od presji ciągłego zwiększania zatrudnienia, a tym samym wzrostu obciążeń finansowych dla budżetu przedsiębiorstwa. 

Nie zapominajmy również o kwestii bezpieczeństwa. Realizowanie transportu wewnętrznego przez dedykowane urządzenia minimalizuje ryzyko wypadków oraz kontuzji czy przewlekłych chorób u pracowników, którzy do tej pory przenosili ładunki ręcznie, często na znaczne odległości.  

Więcej o tym, jakie korzyści przynoszą przedsiębiorstwom zautomatyzowane linie transportowe można przeczytać na stronie promus.katowice.pl.

Rekomendowanym wykonawcą systemów transportu wewnętrznego jest PROMUS Katowice. Spółka zapewnia swoim klientom kompleksową realizację inwestycji, od koncepcji, przez projekt, dobór urządzeń, aż po montaż i uruchomienie całej instalacji na terenie zakładu oraz jej późniejsze serwisowanie. 

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?