Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Przemysł

Spawanie konstrukcji stalowych

Spawanie konstrukcji stalowych

Spawanie polega na łączeniu krawędzi materiałów konstrukcyjnych w celu ich stopienia i złączenia wysoką temperaturą. Dzieje się tak przy pomocy utleniania się gazów palnych do atmosfery. Drugim sposobem jest tworzenie łuku elektrycznego, a powstaje on między elementami, które są spawane i elektrodą spawarki. Praca spawacza wymaga więc precyzji, cierpliwości i zdolności manualnych.

Kim jest spawacz?

Definiując pracę spawacza najprościej, jak się tylko da, wykonuje on spawanie lub przecinanie materiałów konstrukcji metali oraz elementów żeliwnych i stalowych. Spawacz więc wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę i to od jego precyzji zależy czy konstrukcja przetrwa naciski różnych sił zewnętrznych na nią działających. Praktycznie to od perfekcyjnie wykonanej pracy spawacza zależy bezpieczeństwo i życie ludzi korzystających z maszyn i zbrojeń budynków.

W jakich miejscach pracy jest zapotrzebowanie na spawacza?

Takich miejsc jest dużo. Zarówno mały warsztat, jak i ogromna fabryka produkcyjna. Spawacza można często spotkać podczas prac na wysokościach oraz na placach budowy aglomeracji czy wodociągów, a także innych struktur mieszkalnych. Żadna kopalnia oraz port morski nie poradzi sobie bez świetnych umiejętności wysoko wykwalifikowanego spawacza. Jakimi narzędziami posługuje się spawacz? Bez wątpienia w pracy spawacza ogromną rolę odgrywa sprzęt, jakim się on posługuje. Należy do nich wiele specjalistycznych narzędzi oraz mieszanin odpowiednio przygotowanych gazów technicznych. Gazy te znajdują się w butli stalowej. Są one łatwopalne i wybuchowe, dlatego też butla jest szczelnie zamknięta. Butla dodatkowo wyposażona jest w wytwornicę acetylenową. Najważniejszymi narzędziami, jakimi posługuje się osoba spawająca są elektrody, drut spawalniczy, topniki oraz spawarki, które są łącznikiem butli z palnikiem. Każdy spawacz do pracy będzie potrzebował także palników gazowych oraz młotków spawalniczych.

Spawanie konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe są stosowane zarówno w górnictwie, jak i budownictwie, lotnictwie oraz motoryzacji. Są one bowiem podstawą wielu urządzeń, a także całych budynków. Oznacza to, że muszą charakteryzować się solidnością i przede wszystkim bezpieczeństwem i wysoką trwałością. Z tego też powodu bardzo skutecznym sposobem montażu tego typu konstrukcji jest połączenie ze sobą elementów w procesie spawania. Stal jest materiałem łatwym w formowaniu. Z tego też powodu stworzenie z niego różnego rodzaju elementów nie stanowi większego problemu technologicznego. Jednakże wymaga to odpowiednich umiejętności, a także specjalnego zaplecza do wykonania danego projektu. Należy jednak nadmienić, że spawanie konstrukcji stalowych wymaga zastosowania właściwej stali. Przeważnie są to gatunki S235N oraz S690Q. Są one gwarantem wysokiej jakości elementów konstrukcji.

Nowoczesny park maszynowy to miejsce, gdzie najczęściej odbywa się spawanie. Dzieje się tak dlatego, że znajdują się tam gotowe do użycia specjalistyczne urządzenia. Zaliczyć do nich możemy: wypalarki gazowe, plazmowe oraz laserowe. Służą one do wypalania i wycinania elementów konstrukcji. Niewątpliwie spawanie konstrukcji stalowych to proces, który musi przebiegać szybko i bardzo precyzyjnie. Z tego też powodu zaplecze firmy powinno gwarantować wyspawanie dowolnej konstrukcji. Metoda MAG Spawanie odbywa się obecnie najczęściej metodą MAG. Wykorzystuje się ją do łączenia zarówno stali niestopowej, jak i stopów aluminium i innych. Oznacza spawanie elektrodą, która topi się w osłonie gazów aktywnych.

Udostępnij