Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Wnętrza

Oświetlenie w nowoczesnych aranżacjach

Oświetlenie w nowoczesnych aranżacjach

Jak nadać wnętrzu wyjątkowy charakter? Można to zrobić za sprawą oryginalnych dodatków, materiałów albo oświetlania. W tym ostatnim przypadku inwestorzy mają do dyspozycji szeroki wybór lamp z różnych kategorii. Choć styl nowoczesny z założenia powinien być prosty i minimalistyczny, nie wszystkie oprawy oświetleniowe określane mianem nowoczesnych wykazują te same cechy. Przyjrzyjmy się im bliżej, by zrozumieć, dlaczego są tak bardzo cenione przez współczesnych inwestorów i dekoratorów wnętrz.

Nowoczesne oświetlenie powinno odzwierciedlać potrzeby współczesnego inwestora. Niezależnie od tego, czy będzie to kinkiet, plafon, czy lampa wisząca warto zadbać, by oprawa doskonale wpisywała się w zaaranżowane wnętrze. Nie bez znaczenia jest również jej funkcjonalność. Choć lampa może przybierać różne, niekiedy nawet bardzo dekoracyjne formy, istotne jest, by nadal doskonale spełniała swoją pierwotną rolę i dawała odpowiednią ilość światła.

Organizacja oświetlenia w nowoczesnych wnętrzach

Aby zapewnić funkcjonalność wnętrza, nie wystarczy wybrać odpowiednie oprawy. Bardzo istotne jest również ich właściwe rozmieszczenie oraz wystarczająca ilość. Sposób rozmieszczenia opraw zależy od rodzaju pomieszczenia i pełnionej przez nie funkcji. W niektórych z nich wystarczy zamontowane u sufitu oświetlenie główne, w innych konieczne jest wprowadzenie dodatkowych opraw, które stworzą komfortowe warunki do wykonywania codziennych czynności.

W nowoczesnych aranżacjach znajdujące się w jednym pomieszczeniu oprawy nie muszą stanowić kompletu pochodzącego z jednej serii. Doskonale sprawdzą się inne, różne pod względem designu lampy, pod warunkiem jednak, że zachowana zostanie konsekwencja stylistyczna.

Nie zawsze minimalistycznie

Lampy nowoczesne powinny wpisywać się w styl mieszkania urządzonego prosto, ale też elegancko. Wnętrze pozbawione nadmiaru elementów dekoracyjnych i dodatków nie musi być jednak łączone wyłącznie z oświetleniem wyjątkowo skromnym i minimalistycznym. W jego aranżacji doskonale sprawdzą się oprawy o prostej, niewyszukanej konstrukcji, ale jednocześnie niebanalnej formie. Jako przykład można podać oprawy oświetleniowe tworzone na planie okręgu albo kuli. Modeli lamp, które wpisują się w tę charakterystykę mamy na rynku bardzo wiele. By się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić stronę internetową polskiego producenta oświetlenia Azzardo.com.pl. Znajdziemy tam między innymi lampę Alessia Dimm, Brighton 3 Chrome, Iris 40, Globus, Angel 2 Led albo Napoli 60.

Jednak nie tylko okrąg i kula stanowią inspirację dla projektantów oświetlenia w nowoczesnym stylu. Mogą być nimi również inne figury geometryczne, na przykład prostokąty (lampy: Metric i Madrid) albo struktury, które znamy ze świata zwierząt i roślin. W tym miejscu warto wspomnieć o niezwykłej serii opraw o wiele mówiącej nazwie Snake, a także o lampie wiszącej Birds, gdzie precyzja wykonania jest na najwyższym poziomie. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z imponującą liczbą niewielkich figurek ptaków, które zostały zawieszone na podsufitce oprawy. W efekcie projektant otrzymał niezwykłą formę, która doskonale wpisuje się zarówno we wnętrza w stylu nowoczesnym, jak i nowojorskim, glamour i wiele innych.

Oświetlenie w nowoczesnych aranżacjach może być zarówno bardzo skromne, jak i wyszukane, niebanalne i zaskakujące. Spójna stylistyka całej kompozycji zależy od tego, czy inwestor poradzi sobie z umiejętnym wprowadzeniem go do konkretnego wnętrza.

Udostępnij