Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Folia paroizolacyjna

Folia paroizolacyjna – czym jest i jakie posiada właściwości?

Data publikacji 22 lipca 2022

Folia paroizolacyjna to jeden z najważniejszych materiałów, o jakim należy pamiętać przy budowie lub remoncie domu jednorodzinnego. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona budynku przed działaniem wody i wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni czy też grzybów. Choć folia jest niewidoczna pod warstwą innych materiałów budowlanych, to bez jej montażu trudno wyobrazić sobie funkcjonalny dom przyjazny rodzinie. Jak działa i jakie ma właściwości? Podpowiadamy.

Folia paroizolacyjna – o czym mowa w praktyce?

Folia paroizolacyjna to nic innego jak materiał, który został zaprojektowany po to, aby chronić przed obecnością wilgoci w budynkach. Trudno ją całkowicie wyeliminować, jednak jej nadmiar może doprowadzić do pojawienia się grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów stanowiących zagrożenie dla naszego zdrowia. Każdego dnia produkujemy duże ilości pary wodnej np. podczas gotowania czy kąpieli, a folia paroizolacyjna pochłania sporą jej część.

Folia paroizolacyjna – zastosowanie

Folię paroizolacyjną montuje się bezpośrednio na materiały termoizolacyjne – najczęściej wełnę mineralną czy też styropian. Należy jednak pamiętać o precyzyjnym wykonaniu, ponieważ wszelkie nieszczelności mogą obniżyć skuteczność działania folii. Warto pamiętać o tym, że w polskim klimacie stosuje się ją od strony wewnętrznej przegrody.

Przy ociepleniu poddasza folia paroizolacyjna montowana jest przed warstwą wełny, tak aby para wodna nie dostała się do wnętrza termoizolacji, co negatywnie wpływa na jej właściwości. Materiał może być również wykorzystany do paroizolacji od wewnętrznej strony ścian szkieletowych zewnętrznych oraz w ścianach wewnętrznych w pomieszczeniach, gdzie panuje podwyższona wilgotność powietrza.

Folia paroizolacyjna i jej właściwości

Odprowadzanie nadmiaru pary wodnej częściowo odbywa się poprzez instalację wentylacji. Przy zwiększonej wilgotności nie wykazuje się optymalną efektywnością, dlatego też folia paroizolacyjna to obowiązkowy element ocieplenia dachu i poddasza. Chłonie ona parę wodną, dzięki czemu możemy cieszyć się optymalnym środowiskiem do codziennego funkcjonowania.

Folia paroizolacyjna powinna być również paroprzepuszczalna. W praktyce oznacza to, że powinna stanowić materiał oddychający, dzięki któremu wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz budynku. Warto pamiętać o tym, że każdy rodzaj folii przepuszcza część wytworzonej pary wodnej, jednak najczęściej jest to wartość nie większa niż 0,5 g/m2 na dobę.

Ściana przesuwna do biura

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Okna tarasowe