Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Budownictwo

Jakie kraty pomostowe możesz znaleźć? Charakterystyka i typy produktu

Jakie kraty pomostowe możesz znaleźć? Charakterystyka i typy produktu

Kraty pomostowe to elementy wszechstronne, nadające się do zastosowania między innymi przy budowie ciągów komunikacyjnych, schodów przemysłowych czy podestów i ramp. Jakie powinny być najtrwalsze części? Co charakteryzuje poszczególne typy krat? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

 

Z czego wykonane są kraty pomostowe? Najczęściej to elementy stworzone z wysokiej klasy stali, odpornej na udźwig sporego ciężaru. W zależności od typu do tworzenia tego rodzaju części stosuje się różne techniki przygotowania krat. O jakich technologiach mówimy?

 

Techniki przygotowania krat pomostowych

Pierwsza technika przekłada się na kraty zgrzewane. W skład tych elementów wchodzą grube płaskowniki ze stali nierdzewnej, które połączone są z poprzecznymi prętami wzmacniającymi całą konstrukcję. Charakterystyczna dla zgrzewanych krat jest ich ogromna nośność. Z tego względu możesz wykorzystać je między innymi przy tworzeniu pomostów, przejść ewakuacyjnych, przejść w obiektach przemysłowych (fabrykach, magazynach) oraz schodów użytkowych.

 

Drugie wykonanie opiera się na wykorzystaniu samych płaskowników, nośnych i poprzecznych. Te są ze sobą połączone, a później wciskane, dzięki czemu przypominają konstrukcyjnie siatkę. Tego typu elementy są również odporne na nacisk, ale jednocześnie lżejsze – sprawdzą się np. przy układaniu podestów pod konstrukcyjne stelaże i rusztowania budowlanego (wewnętrznego i zewnętrznego).

 

Istnieją różne rodzaje krat

Na rynku dostępny jest także bardziej szczegółowy podział tych elementów. Kraty nacinane są np. wykonane techniką antypoślizgową (mają charakterystyczne rowki). Security mesh są bardziej zagęszczone, dzięki czemu nawet niewielkie części nie wypadną przez oczka danej kraty. Z kolei kompozytowe kraty pomostowe są dużo lżejsze i bardziej odporne na korozję – nadają się z tego względu do montażu np. jako balustrady.

 

Pamiętaj, żeby wybierać wyłącznie kraty, które są trwałe, nie ulegają korozji i nie uginają się pod wpływem nacisku. Stosowanie słabej jakości krat jako część pomostu czy rampy może załamać jej konstrukcję i spowodować wypadek. Wybierając odpowiednie jakościowo kraty masz pewność, że będą długotrwałe, bezpieczne i odporne na intensywne użytkowanie.

 

Przed inwestycją zorientuj się również jakie kraty pomostowe będą idealne do Twojej konstrukcji. Zbyt ciężkie elementy niekiedy również nie są wskazane (np. przy balustradach na taras lub balkon lub ogrodzeniach na działce).

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.