Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Jak wykonać montaż blachy trapezowej na dachu pokrytym papą?

Jak wykonać montaż blachy trapezowej na dachu pokrytym papą?

Montaż blachy trapezowej na dachu pokrytym papą nie jest wcale tak prostą czynnością, jaką się ona wydaje. Podczas realizacji tego zadania warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić szczelność oraz przewiewność dachu. Aby można było z powodzeniem położyć na dachu pokrytym papą blachę trapezową, powinien być on w pełni szczelny. Dodatkowo blacha trapezowa pod wpływem zarówno niskich, jak i wysokich temperatur może w znaczący sposób zmieniać swoje właściwości. Warto wziąć to pod uwagę i w odpowiedni sposób przygotować się do jej położenia. Dach z blachy trapezowej – jak go zrobić?

Dach z blachy trapezowej – przygotowanie do pracy

W celu montażu blachy trapezowej na dachu pokrytym papą należy się do tego zadania w odpowiedni sposób przygotować. Pierwszym i najważniejszym elementem podczas wykonywanych prac jest odpowiedni pomiar dachu, dzięki któremu będzie się w posiadaniu wszystkich niezbędnych informacji. Przydatne będą one w szczególności do wyliczenia ilości materiałów, które będą potrzebne podczas realizacji tego zadania. Kolejnym etapem przygotowań do pracy jest również sprawdzenie, czy dach jest odpowiednio prosty. Jeśli nie jest w lekkim stopniu można spróbować go poprawić, w miarę swoich możliwości. Można to uczynić poprzez odpowiednie wyregulowanie deski szczytowej, która znajduje się na dachu, a także poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju podkładek. Jeśli skrzywienie dachu jest dużo większe należy po prostu wymienić wszystkie uszkodzone lub niestabilne elementy.

Polecamy: https://building-solutions.pl/zalety-domu-do-200-tys-pod-klucz/

dach z blachy

Demontaż starego pokrycia

Montaż blachy trapezowej na dachu pokrytym papą może obejmować dwa rozwiązania. Jednym z nich jest demontaż starego pokrycia. Rozwiązanie to poleca się w szczególności wtedy, gdy stare pokrycie, czyli papa znajdująca się na dachu jest po prostu w bardzo złym stanie technicznym. W takich przypadkach pokrycie należy usunąć i upewnić się, czy więźba dachowa jest w dobrym stanie. Jeśli jest w złym stanie również należy ją wymienić lub wymienić jej poszczególne elementy. Można także ją jedynie wzmocnić, jeśli jej stan jest stosunkowo dobry. Natomiast jeśli więźba dachowa jest w bardzo dobrym stanie można przystępować do pierwszych prac.

Na początku należy ułożyć pierwsze krycie dachu, którym najczęściej jest membrana dachowa. Mocuje się ją z wykorzystaniem takich przedmiotów jak zszywki na krokwiach dachowych. Następnie dołącza się do niej kontrłaty oraz łaty. Powinny być one w odpowiedni sposób dopasowane, a także mieć określony rozstaw. Następnym krokiem jest montaż obróbek blacharskich, a także instalacja ostatecznego pokrycia, czyli blachy trapezowej. Rozwiązanie to jest stosunkowo kosztowne, ponieważ należy dodatkowo wziąć pod uwagę koszt demontażu starego pokrycia oraz jego wywiezienie.

https://building-solutions.pl/jaka-powinna-byc-odleglosc-budynku-od-granicy-dzialki/

Dach z blachy trapezowej – nowe pokrycie na starym

Istnieje również drugie rozwiązanie, które może obejmować montaż blachy trapezowej na dachu pokrytym papą. Jest to ułożenie nowego pokrycia na starym, jeśli jest ono w bardzo dobrym stanie technicznym. W tym przypadku zminimalizowane zostają koszty demontażu oraz wywiezienia starego pokrycia. Oszczędzony zostaje również czas, ponieważ nie ma konieczności wykonywania dodatkowych prac. W tym rozwiązaniu stare pokrycie dachowe, jakim jest papa zostaje, a na to pokrycie układana jest blacha trapezowa.

dach z blachy trapezowej

Jak ułożyć blachę trapezową?

Z całą pewnością wiele osób zastanawia się, jak ułożyć blachę trapezową na starym pokryciu, jakim jest papa. Przede wszystkim przed ułożeniem nowej blachy trapezowej należy dokonać przeglądu starej papy, a także wszystkich problematycznych miejsc, które się na niej znajdują. Jeśli takie są to należy je naprawić przed ułożeniem nowego pokrycia. Znajdujące się na papie różnego rodzaju wybrzuszenia można z powodzeniem przeciąć i zakleić odpowiednim materiałem. W miejscu, w którym znajdują się krokwie powinno się umocować zostać ruszt, który składa się z takich elementów jak kontrłaty i łaty. Dzięki niemu możliwe będzie w bardzo skuteczny i efektywny sposób ułożenie na dachu blachy trapezowej.

Polecamy: https://building-solutions.pl/jak-wykonac-ogrodzenia-z-bloczkow-betonowych/

Mocowanie tego rodzaju pokrycia nie jest za bardzo skomplikowane. Arkusze blachy trapezowej powinny być układane przede wszystkim w sposób prostopadły. Najlepiej także będzie, jeśli będą one wystawały za krawędź dachu o jakieś cztery centymetry. Arkusze najlepiej montować na zakładkę oraz z wykorzystaniem specjalnego rodzaju wkrętów, które są przytwierdzane do łat. Zakładka w tym przypadku musi wynosić co najmniej piętnaście centymetrów. Takie rozwiązanie będzie najbardziej efektywne. Blachę trapezową można znaleźć w sprzedaży w różnych modelach. Warto wybrać ten najbardziej właściwy do swojego domu.

Udostępnij