Taras z kostki brukowej – czy to dobry wybór?
Data publikacji 29 października 2021Taras to bardzo ważne miejsce dla domowników. Każdy pragnie, aby to miejsce wyglądało estetycznie i przyjemnie się w nim przebywało. Warto pamiętać, o tym, że wygląd tarasu należy planować już na etapie budowania swojego domu. Najważniejsze będzie oczywiście wybranie estetycznego podłoża. Taras z kostki brukowej to gwarancja odpornej powierzchni użytkowej.
Dlaczego tarasy z kostki są najlepszym wyborem?
Kostka brukowa charakteryzuje się niezwykle dużą odpornością szczególnie, wtedy gdy porówna się ją desek wykonanych z drewna.
Kiedyś tarasy były wykonywane właśnie z tego nietrwałego surowca. Niestety tego typu rozwiązanie jest bardzo podatne na zniszczenia oraz wilgoć. Źle konserwowana powierzchnia mogła spęcznieć lub zbutwieć.
Według ekspertów to właśnie rozwój branży produkcyjnej kostki brukowej a tym samym obniżenie kosztów produkcji przyczynił się do tego, że kostka brukowa wyparła drewniane konstrukcje. To właśnie dlatego kupujący coraz częściej sięgają po brukowe rozwiązanie. Dzisiejsza technologia produkcji kostki brukowej pozwala wypuszczać na rynek produkty wykonane z najwyższej jakości materiałów. Tarasy z kostki to bezapelacyjnie najbardziej odporne i zarazem estetyczne rozwiązanie. Zdaniem wielu inwestycja w wysokiej jakości kostkę brukową to inwestycja długoterminowa. Należy więc korzystać z kostki produkowanej przez przedsiębiorstwa z długoletnim stażem na rynku. Pamiętajmy również o tym, że kostka brukowa powinna spełniać europejską normę o numerze: PN-EN 1338.
Zobacz także: https://building-solutions.pl/jakie-wybrac-kwiaty-wieloletnie-do-ogrodu-bez-wykopywania/
Taras z kostki brukowej – rozwiązanie ekonomiczne
Kolejnym niezwykle ważnym aspektem, popierającym to, że najlepszym wyborem dla wykonania podłoża w ten sposób jest oczywiście cena. Jest to najlepszy wybór w porównaniu jakości i ceny, ponieważ kostka brukowa jest bardzo wytrzymała i funkcjonalna. To samo tyczy się innych betonowych rozwiązań, które mogą służyć w tym celu.
Według wyliczeń budowa tarasu, który wykonany jest z sosnowych desek poddanych impregnacji, jest aż dwukrotnie wyższa niż tego wykonanego z kostki brukowej. Wiąże się to z tym, że podłoga drewniana musi osiąść na betonowych podporach wspomaganych legarami oraz elementami montażowymi. Jeszcze wyższe będą koszty wykonania tarasu z płytek ceramicznych. Dostępne na rynku ceramiczne płytki odporne na mróz kosztowałyby nas aż trzy razy więcej od kostki brukowej. Tak samo, jak w przypadku drewnianej konstrukcji, podłoga wykonana z płytek wymaga odpowiedniego podłoża, czyli wylewki betonowej. Ponadto należy również zaizolować powierzchnię od wody oraz zainwestować z zaprawę klejącą i zaprawę do uzupełniania fug.
Nawierzchnia łatwa do konserwacji
Tym, co przemawia za wybraniem kostki brukowej na materiał budulcowy tarasu, jest również to, że bardzo łatwo zadbać o estetykę i porządek. Należy jedynie co jakiś czas zamieść lub uzupełnić wypłukane szczeliny między kostkami. Nie można tego powiedzieć o wcześniej wspomnianym rozwiązaniu, czyli konstrukcji drewnianej, która jest bardzo nasiąkliwa, co wiąże się z tym, że należy ją bardzo często impregnować. Mimo konserwacji deski mogą zbutwieć lub napęcznieć.
Polecamy: https://building-solutions.pl/jaka-powinna-byc-odleglosc-budynku-od-granicy-dzialki/
Kostka brukowa to nie tylko tańsze rozwiązanie. Jeśli marzysz o stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni na tarasie i chcesz, aby służył on latami, powinieneś kierować się przede wszystkim kryterium wytrzymałości. Kostka brukowa produkowana jest w wielu wariantach kolorystycznych i materiałowych i mimo tego każda kostka jest praktycznie niezniszczalnym materiałem. Oczywiście w ramach normalnego i przemyślanego użytkowania. Fakt, że kostka brukowa jest mrozoodporna, również przemawia za tym, że należy wybrać to rozwiązanie. Zimno szczególnie w naszym klimacie może być groźne dla podłóg wykończonych płytkami. Jedną z kolejnych zalet nawierzchni wykonanej z kostki biurowej jest to, jak zachowuje się ona w kontakcie z wodą. Kostka brukowa na taras cechuje się bardzo niewielką nasiąkliwością przy jednocześnie sprawnych odprowadzaniu nadmiaru wody do gruntów pod nią. Aby dodatkowo zabezpieczyć kostkę przed warunkami atmosferycznymi, należy jedynie zaimpregnować warstwę wierzchnią. Poprawi to przyczepność i zapobiegnie poślizgom.