Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo odległość budynku od granicy działki

Jaka powinna być odległość budynku od granicy działki?

Data publikacji 4 lipca 2020

Odpowiednie przepisy prawa w bardzo dokładny sposób określają, jaka powinna być odległość budynku od granicy działki sąsiada. Odległość ta jest bardzo konkretnie określona, dlatego powinno się jej przestrzegać w każdym przypadku. Podczas gdy ściana graniczna posiada jakiekolwiek otwory, wśród których można wymienić ścienne lub drzwiowe, powinna znajdować się ona w odległości co najmniej czterech metrów od granicy działki sąsiada. Natomiast jeśli takich otworów nie posiada powinny to być co najmniej trzy metry.

Odległość budynku od granicy działki

Standardowo ścianę graniczną powinno się umieszczać od granicy sąsiada w odległości co najmniej trzech metrów jeśli są na niej umieszczone otwory okienne lub drzwiowe. Jednakże od tej zasady występują pewne wyjątki. Usytuowanie budynku w mniejszej odległości niż zalecana przepisami prawa jest możliwe. Takie informacje muszą być zawarte w miejscowym planie lub dokumencie. Takim dokumentem jak decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W tej sytuacji ściana budynku może znajdować się bezpośrednio przy granicy działki. Jeśli nie ma takiej możliwości odległość powinna wynosić nie mniej niż półtora metra.

Zobacz także: Dach z blachy trapezowej

odległość budynku od granicy działki

Ponadto w zabudowie jednorodzinnej dopuszcza się występowanie następujących sytuacji:
– działka budowlana posiada szerokość mniejszą niż szesnaście metrów. Jeśli ściana graniczna nie posiada otworów okiennych lub drzwiowych może się ona znajdować w odległości mniejszej niż trzy metry, jednak nie mniejszej niż półtora metra,
– budynek może znajdować się na granicy działki sąsiada, jeśli będzie on przylegał całym swoim bokiem do budynku posiadanego przez sąsiada lub budynku, który ma na tej działce powstać w tym miejscu,
– istniejący budynek zostanie rozbudowany, jeśli w pasie, który znajduje się wzdłuż granicy zachowa się obecnie posiadane przez niego wymiary,
– garaż lub budynek gospodarczy mogą znajdować się tuż przy granicy działki sąsiada lub w odległości od niej nie mniejszej niż półtora metra; dotyczy to obiektów, których długość nie wynosi więcej niż pięć i pół metra, a wysokość trzy metry.

Polecamy: https://building-solutions.pl/jak-przeksztalcic-dzialke-rolna-na-budowlana/

Przepisy pożarowe

Odległość budynku od granicy działki określa się także w przepisach pożarowych.

Zgodnie z nimi odległości pomiędzy konkretnymi ścianami budynków sąsiadów powinny mieć następujące parametry:
– odległość o wielkości ośmiu metrów, jeśli ściany posiadają otwory okienne lub drzwiowe,
– o wielkości siedmiu metrów, jeśli jeden budynek posiada ścianę z otworami okiennymi lub drzwiowymi, a drugi nie,
– odległość o wielkości sześciu metrów, jeśli żaden z budynków nie posiada na ścianie granicznej otworów okiennych lub drzwiowych.

W przypadku, gdy na ścianach znajdują się otwory okienne można je zlikwidować poprzez zastosowanie różnego rodzaju wypełnienia. Takim wypełnieniem mogą być na przykład luksfery. W tej sytuacji możliwa jest zmiana wymaganej odległości od granicy działki sąsiada.

budynek odległość od działki

Odległość budynku od granicy działki zgoda sąsiada

Wszystkie odległości poszczególnych budynków sąsiadów powinny być zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, a także przepisami pożarowymi. Odległości nie powinny ulec zmianie, nawet jeśli sąsiad wyraża na taką sytuację zgodę. Byłoby to całkowicie niezgodne z prawem i tym samym nie powinno mieć nigdy miejsca. Dlatego żadna umowa sąsiedzka, która byłaby sprzeczna z przepisami, nie powinna mieć miejsca. Budynki, które by zostały postawione wbrew aktualnie obowiązującym przepisom prawa nie powinny zostać w żadnej sytuacji zalegalizowane. Warto na to zwrócić uwagę podczas budowy domu jednorodzinnego przy granicy działki sąsiada.

maszyny budowlane

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak wybrać idealną pompę ciepła