Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną – jak to zrobić?

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną – jak to zrobić?

Grunty rolne to specyficzne nieruchomości. Ich zabudowa oraz zbycie i nabycie jest ściśle uregulowane przepisami prawa. Nabywając taki grunt trzeba mieć świadomość, że konieczne będzie jego odrolnienie, by rozpocząć budowę. Przekształcenie działki rolnej na budowlaną – zobacz jak to zrobić.

Grunty rolne – co to jest?

Grunty rolne są sprecyzowane w kodeksie cywilnym. Są to nieruchomości, na których można prowadzić działalność wytwórczą w zakresie produkcji roślinnej, zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.

Wykluczeniu podlegają nieruchomości, które znajdują się na obszarach, które w planach zagospodarowania przestrzennego zostały przeznaczone na inne cele niż rolne.

Warto wiedzieć, że grunty rolne to również odłogi i ugory, gdyż teoretycznie można je wykorzystać jako grunt rolny. Zgodnie z takim postrzeganiem działek rolnych chcą rozpocząć jakąkolwiek inwestycję korzystniejsze jest odrolnienie działki.

https://building-solutions.pl/jaka-powinna-byc-odleglosc-budynku-od-granicy-dzialki/

przekształcanie działki

Jak odrolnić działkę?

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną będzie łatwiejsze, gdy klasy gleby są niższe. Od IV do VI klasy odrolnienie działki będzie wyłącznie formalnością. Ziemia ta nie jest objęta ochroną. W takiej sytuacji wystarczy złożyć wyłącznie wniosek do starostwa powiatowego.

Zupełnie inaczej wygląda przekształcenie działki rolnej na budowlaną gdy ziemia jest klasy I – III. Pierwszym krokiem jest dokonanie zmiany przeznaczenia gruntu poprzez uchylenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Innym sposobem na odrolnienie działki jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Warunki zabudowy wydaje gmina. Trzeba wiedzieć, że w wielu gminach nadal nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji gmina wydaje decyzję o warunkach zabudowy. Kolejnym dokumentem jest decyzja o wyłączeniu gruntu spod produkcji rolnej.

Warto wiedzieć, że wniosek o odrolnienie działki składa wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jest to zawsze na wniosek zainteresowanego właściciela działki. Jest to proces długotrwały.

przekształcanie działki rolnej w budowlaną

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Odrolnienie działki, która znajduje się w granicach miasta będzie dużo łatwiejszym zadaniem. Gruntu te nie podlegają procedurze przeznaczania na cele rolne. W takiej sytuacji analizuje się warunki zabudowy, by nieruchomość, która na niej powstanie była zgodna z pobliskimi budynkami.

Po uzyskaniu planów zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy należy przejść do kolejnego etapu. Jest to wyłączenie działki z produkcji rolnej. Wniosek należy złożyć do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami w starostwie powiatowym. Trzeba pamiętać, że do wniosku należy dołączyć tytuł prawny do nieruchomości (umowa kupna-sprzedaży czy darowizny).

Zobacz także: https://building-solutions.pl/zalety-domu-do-200-tys-pod-klucz/

Odrolnienie działki na obszarach miejskich nie wymaga uchwalenia przez gminę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną jest często bardzo trudną i długotrwała procedurą. Warto jednak wiedzieć, że jest to sposób na nabycie działki, której cena będzie znacznie niższa od działek budowlanych. Osoby, którym nie zależy na natychmiastowym rozpoczęciu budowy mogą zdecydować się na taką działkę.

Kolejnym wyjściem jest zakup działki rolno budowlanej. Jest to działka rolna, na której można postawić nieruchomość. Należy jednak pamiętać, że działka rolno budowlana podlega pewnym ograniczeniom. Przed zakupem działki koniecznie trzeba wiedzieć, co można na danej działce wybudować. Może się okazać, że budowa domu jest niemożliwa, w takiej sytuacji sprzedaż działki może okazać się wyjątkowo trudna.

Udostępnij