Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo masa uszczelniająca dach

Jak dobrze uszczelnić dach – Masa uszczelniająca

Data publikacji 16 lutego 2019


Dach to niezwykle ważny element każdej budowli. To on stanowi ochronę przed różnorodnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak kiedy o niego nie dbamy, wówczas dach zaczyna np. przeciekać. W takich przypadkach jak najszybciej powinniśmy się wziąć za uszczelnianie dachu, ponieważ zaniechanie tej czynności może być tragiczne w skutkach.

Uszczelnianie dachu

Standardowo uszczelnianie dachu przeprowadza się w momencie, kiedy zaczynamy zauważać, że dach przecieka. Jednak przed samym uszczelnianiem, powinniśmy dokładnie sprawdzić, jak duże uszkodzenia spowodował przeciek, a także, co bardzo ważne, czy nie została zawilgocona izolacja budynku. Jeśli tak się stało, to niestety w pierwszej kolejności trzeba wymienić ocieplenie lub pozwolić na całkowite wyschnięcie materiału izolacyjnego (niestety może to trwać tygodniami) i dopiero wówczas przystąpić do zakładania uszczelnienia.

Najlepsze metody na uszczelnianie dachu

Na rynku znajdziemy wiele różnych materiałów i rozwiązań, które dedykowane są uszczelnienia dachów. To, na jaką metodę się zdecydujemy, w głównej mierze zależy od naszych preferencji, zasobów finansowych lub tez rodzaju i wielkości uszkodzenia dachu. Jeżeli nie mamy wiedzy na ten temat, na pewno warto poradzić się fachowca, który podpowie najlepszą formę uszczelnienia.

Uszczelnianie dachu specjalnymi powłokami

Jednym z materiałów stosowanych na pokrycie dachów jest papa, a równie często stosuje się też połączenie blachy i papy. Tak więc nieszczelność dachu pokrytego papą to dziś często spotykany problem. Papa i inne pokrycia bitumiczne to dość tanie i bardzo popularne pokrycia dachowe, ale niestety też zawodne. Powłoka ta jest mało elastyczna i ulega degradacji na skutek np. promieni UV, przez co maleją jej ochronne właściwości. Aby naprawić dach z papy, najlepiej jest zerwać całe stare pokrycie i położyć nowe, co niestety wiąże się ze sporymi kosztami. Alternatywą jest więc zastosowanie specjalistycznych powłok uszczelniających. Zaletą takiej powłoki jest to, że można ją zastosować na odpowiednio przygotowany dach bez konieczności zrywania starego pokrycia. Co więcej, powłoki uszczelniające nie mają spoin czy łączeń, tak więc tworzą jednolitą, elastyczną powierzchnię, a dzięki temu są dużo szczelniejsze i skuteczniejsze niż pokrycia bitumiczne.

Specjalna masa uszczelniająca dach

Innym rozwiązaniem stosowanym do uszczelniania dachu jest zastosowanie specjalnej masy uszczelniająca RD/RD. To specjalny preparat do natychmiastowego uszczelnienia dachu np. zimą czy podczas deszczu, a także w każdych innych warunkach pogodowych. Środek ten charakteryzuje się wysoką i trwałą elastycznością oraz łatwą aplikacją. Masa uszczelniająca to idealne rozwiązanie do szybkiego, a parzy tym niezwykle skutecznego uszczelnienia dachów.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów mas uszczelniających, a wśród nich np. masę RD-Włókna (RD-Repair Fiber) oraz masę RD bez dodatku włókien (RD-Repair). Pierwsza masa zawiera w składzie specjalne włókna mostkujące, zaś ta druga jest ich pozbawiona.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?