Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Wnętrza

Jak odnowić stary fotel wypoczynkowy?

Jak odnowić stary fotel wypoczynkowy?

Fani odnawiania tradycyjnych mebli wypoczynkowych nie winni bać się chociażby najnowszych projektów. Obraz, zdjęcie w prasie lub krajobraz za oknem może posłużyć jako motywacja. Nie trzeba mieć wyjątkowych zdolności, aby indywidualnie odnowić fotel, lampę lub inny mebel. Starczy trochę wolnego czasu oraz kilka prostych narzędzi. Dobrym sposobem na odświeżenie wyglądu fotela jest wymiana tapicerki. To łatwe zadanie – nie potrzeba wiele czasu ani pieniędzy, aby w łatwy sposób szary, banalny fotel uzyskał wyjątkowy styl, nową energię oraz awansował do grona mebli designerskich.

Malowanie

Najłatwiejszym sposobem na tchnięcie w fotele wypoczynkowe drugiego życia jest jego odmalowanie. Dotyczy to niewątpliwie rodzajów, jakie mają drewniane elementy. W wersji mniej uciążliwej możemy po prostu pokryć właściwą farbą zauważalne punkty. Jeśli jednakże zależy nam na efektywnej renowacji, jaka zagwarantuje fotelowi jeszcze długie życie, to najdoskonalszym wyjściem jest rozkręcenie mebla. Jedynie w taki sposób dojdziemy do wszelkich zakątków, jakie należy odrestaurować. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie wyeliminowanie zniszczonej warstwy – przyda nam się do tego papier ścierny, szpachelka bądź szlifierka. Możemy zrobić to w sposób automatyczny bądź także sięgnąć po specjale środki, jakie wywołują rozpuszczanie lakierów oraz farb.

Lakierowanie

Lakierowanie zagwarantuje właściwą ochronę drewnianych elementów oraz wydłuży żywotność mebla. Możemy dobrać lakier matowy bądź błyszczący, jednakże z tymże drugim należy uważać, żeby nasz fotel jednakże nie wyglądał staro Kolejną opcją jest zastosowanie lakierobejcy, jaką kładziemy wprost na surowe drewno, jednakże po jej wykorzystaniu jest większe zagrożenie, iż lakier nam popęka

Zmiana tapicerki

Wpierw musisz zdjąć wszelkie powierzchnie starej tapicerki. Gdy już się z tymże uporasz rozpoczynasz od zmiany pasów tapicerskich, stanowiących bazę dla następujących modułów pokrycia. Pasy powinny być odporne oraz rozciągliwe aby mogły podtrzymać ciężar osoby siedzącej. Mogą być parciane, gumowe bądź jutowe o rozmaitych wielkościach oraz długościach. Łączymy je do stelaża za pomocą szpikulców tapicerskich oraz naciągamy. Potem układamy powierzchnię flizeliny. Na tak zrobionym podłożu można za pomocą kleju osadzić gąbkę tapicerską.

Jak odnowić stary fotel?

Aby przestrzeń siedzenia oraz wsparcia była gładka natomiast nałożony materiał się nie fałdował, należy na gąbkę umieścić odpowiednio napiętą watę, jaką łączymy także za pomocą kleju. Ponadto można wykorzystać gwoździ tapicerskich bądź zszywacza tapicerskiego. Końcowym krokiem prac jest pokrycie materiałem wierzchnim. Przede wszystkim musisz pamiętać o tymże, iż materiał ma być odpowiednio napięty. Rozpoczynasz od górnego brzegu oparcia fotela, do którego pokrycie przybijasz zszywaczem tapicerskim. Gdy jesteś pewien, iż tkanina odpowiednio leży przymocowujesz ją od spodu siedzenia. Plecki fotela możesz pokryć kolejną powierzchnią tkaniny aby osłonić miejsca mocowania obicia.

Obklejanie

Design fotela możemy zmienić także przez oklejenie go kolejną tkaniną. Wyjście to nie potrzebuje takiego nakładu czasu, jak przy wymianie tapicerki, jednakże nie gwarantuje aż takiej wytrzymałości. Jest to jednakże łatwy sposób na przystosowanie mebla do pomieszczenia, więc chętnie z niego korzystamy. Obkleić możemy zarówno tapicerkę, jak i dodatkowe elementy fotela. Przyda nam się do tego papier do decoupage i klej, jaki ponadto go wyrówna oraz ochroni ozdoby przed odklejeniem się.

Odnowa fotela – jaki koszt?

Jeśli sami prowadzimy projekt „naprawa starego mebla”, całkowity koszt potrzebnych urządzeń oraz produktów wyniesie nas od 100 do 150 zł. Jeśli jednakże nie odczuwamy w sobie zdolności do reperowania lub naprawy, możemy powierzyć zadanie profesjonalistom. W sieci aż roi się od spółek, jakie proponują specjalistyczne naprawianie starych mebli, tapicerowanie ich lub tylko niewielkie odnowienie wyglądu. Musimy się jednakże liczyć z większym kosztem. Koszt odnowy fotela wyniesie od 300 do chociażby 500 zł.

Udostępnij