Czy warto postawić garaż z płyty warstwowej?
Data publikacji 26 października 2021Doskonałą alternatywą dla ciężkich oraz drogich obiektów murowanych są garaże z płyty warstwowej. W ostatnich latach cieszą się one naprawdę dużą popularnością, dlatego warto poświęcić im trochę uwagi. Garaż z płyty warstwowej – zastanawiasz się nad jego stworzeniem? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Cechy garażu z płyty warstwowej
Garaż z płyty warstwowej cechuje się bardzo dobrymi właściwościami, jeżeli chodzi o izolację akustyczną oraz cieplną. Garaż często ujmuje się w projekcie nieruchomości. W takiej sytuacji buduje się go zazwyczaj z tych samych materiałów co mieszkanie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że koszty takiego rozwiązania są zdecydowanie wyższe. W ostatnim czasie stosunkowo wiele osób decyduje się postawić garaż z płyty warstwowej konstrukcja jest naprawdę bardzo wytrzymała.
Płyta warstwowa to materiał, którego używa się do tworzenia lekkich ścian, dachów, a także garaży. Warstwowość tego materiału sprawia, że potocznie płytę określa się mianem „sandwich”. Tworzy się ją z dwóch warstw blachy. Trzon, który pełni funkcję izolacji termicznej oczywiście umieszcza się pomiędzy blachami. Płyty warstwowe wyróżniają się bardzo dobrą izolacją akustyczną oraz termiczną. W takim garażu jest ciepło nawet podczas największych mrozów. Odporność ogniowa sprawia, że zarówno samochód oraz inne rzeczy w garażu są odpowiednio zabezpieczone.
Czym cechują się płyty warstwowe?
Firmy specjalizujące się w produkcji płyt warstwowych mają przygotowane gotowe projekty garaży. Należy jednak pamiętać, że możliwe jest również wykonanie indywidualnego projektu na życzenie klienta. Jest to rozwiązanie przygotowane dla najbardziej wymagających osób, które cenią sobie jakość. Można wyróżnić garaże dwustanowiskowe oraz jednostanowiskowe.
Tryb montażu garaży wielostanowiskowych jest znacznie bardziej skomplikowany, dlatego osoby początkujące mogą z tym mieć małe problemy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że garaż z płyty warstwowej może być nawet bezpośrednio dostarczony jako gotowy obiekt na plac budowy. Ważne jest, żeby garaż pasował stylistycznie do budynku, który znajduje się na działce. Jeżeli nieruchomość jest wykonana w stylu minimalistycznym to garaż z płyty warstwowej także powinien być minimalistyczny. Najłatwiej jest ogrzać garaż jednospadowy z płyty warstwowej, którego bryła jest prosta. W takiej konstrukcji nie ma dużo mostków termicznych, dlatego w środku prawie zawsze panuje optymalna temperatura. Za przeciętny garaż z płyty warstwowej trzeba zapłacić około 20 tysięcy złotych. Należy jednak mieć na uwadze, że należy jeszcze doliczyć koszty transportu garażu na działkę. Grubość materiału, z którego wykonany jest garaż nie przekracza z reguły 10 – 12 cm.
Polecamy: https://building-solutions.pl/jaka-powinna-byc-odleglosc-budynku-od-granicy-dzialki/
Garaż z płyty warstwowej konstrukcja
Należy pamiętać, że lepiej wybierać grubsze płyty, ponieważ zapewniają one zdecydowanie lepsze parametry izolacyjne. Warto dodać, że do budowy wykorzystuje się gotowe elementy, czyli ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne, które mogą być użyte także jako działowe ścianki. Płyty warstwowe są dostępne w różnych wymiarach oraz kolorach, dlatego każdy bez większych problemów powinien dopasować coś do swoich potrzeb. Warto mieć świadomość, że budowa garażu z płyty warstwowej nie wymaga pozwolenia, ponieważ całkowicie wystarczające będzie zgłoszenie tej informacji do organu administracji budowlanej. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia garażu bez pozwolenia nie może przekroczyć 35 m2. Osoby, które chcą większy garaż muszą niestety załatwić więcej formalności oraz uzyskać pozwolenie na budowę. Jest to czasochłonne, dlatego raczej niewiele osób się na to decyduje. Od dokonania zgłoszenia mamy tylko 3 lata na podjęcie prac. Termin ten liczony jest od daty rozpoczęcia działań, która została zgłoszona w dokumentach.