Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

W jaki sposób zaaranżować ściany w strefie mokrej w kuchni?

Urządzanie kuchni to bez wątpienia jedna z większych przyjemności dla każdego, kto tworzy swoją przestrzeń i wymarzone gniazdko. Trzeba jednak przyznać, że to też masa ważnych decyzji do podjęcia. W kuchni wykonuje się bowiem bardzo wiele prac w tak zwanej strefie mokrej w trójkącie roboczym. Trzeba zatem przemyśleć sporo kwestii związanych między innymi z tym, w jaki sposób wykończyć ścianę w okolicach zlewozmywaka. Jeżeli podejmie się dobre decyzje, podczas eksploatacji kuchni wszystko będzie dobrze funkcjonowało.

Co zamiast płytek w kuchni

Dawniej nie było wielkich dylematów. Na ścianach w kuchni w okolicach blatu roboczego zawsze kładło się po prostu płytki. Takie rozwiązanie było wybierane ze względów praktycznych. Poza tym zwyczajnie nie było dostępnych zbyt wiele innych opcji lub były one po prostu bardzo drogie. Ostatecznie w celu zmniejszenia kosztów i wybrania funkcjonalnego rozwiązania większość osób decydowała się po prostu na tradycyjną glazurę. Współcześni inwestorzy mogą jednak wybierać spośród wielu opcji i chętnie z tego korzystają. Ściany w kuchni mogą być zatem obłożone na przykład spiekiem, który doskonali imituje piękne i modny marmur. Można postawić też na beton na ścianę, tapetę wodoodporną albo zabezpieczyć ją szkłem. Różne rozwiązania pasują do różnych projektów kuchni i łączą się z mniejszymi lub większymi kosztami. Jedno jest pewne – tradycyjna glazura pojawia się na ścianach coraz rzadziej.

Spiek na ścianie w kuchni

Bez wątpienia każdy podczas urządzania swojego wnętrza szuka różnorakich inspiracji w internecie. Jest tam mnóstwo stron, dzięki którym można rozwijać się wnętrzarstwo i pięknie zaprojektować swoje nowe wnętrze, nawet bez korzystania ze wsparcia ze strony profesjonalistów. Jedną z najmocniejszych obecnie opcji jest bez wątpienia marmur na ścianie. Niestety ten piękny naturalny kamień jest bardzo drogi i niewiele osób może pozwolić sobie na tak dużą inwestycję w wystrój wnętrza. Istnieje natomiast doskonała alternatywa, która jest tańsza, ale też piękna wizualnie. To spiek. Dzięki unikalnej technologii z naturalnych kamieni i minerałów tworzy się bardzo wytrzymały i odporny materiał do stworzenia blatów, które można również montować na ścianach. Kuchnie z takim wykończenie prezentują się naprawdę pięknie. To teraz absolutny hit. Spiek wprowadza nutę elegancji do kuchni. Pięknie prezentuje się bez względu na sposób wykończenia zabudowy kuchennej. Jest ponadczasowy i z pewnością przez wiele lat będzie w doskonałym stanie wizualnym. To inwestycja godna uwagi podczas prowadzenia prac wykończeniowych w kuchni. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną bardzo mocną stronę – spiek naprawdę łatwo można utrzymać w czystości. Oczywiście należy uważać podczas gotowania potraw w intensywnych kolorach, bo mogą pojawić się plamy. Z reguły dla większości osób nie jest to jednak przeszkodą, bo walory dekoracyjne i wizualne wynagradzają wszystko.

Tapeta wodoodporna do kuchni

Bardzo oryginalnym sposobem na wykończenie ściany w kuchni jest tapeta wodoodporna. To rozwiązanie dla osób szukających niebanalnych pomysłów, które uwielbiają bawić się w dekorowanie przestrzeni. Tapety występują przecież tak wielu różnych pięknych i fantazyjnych wzorach. Można postawić na przykład na desenie botaniczne. Intensywnie zielone liście rodem z dżungli lub piękne kwiaty w stylu angielskiej łączki – kuchnia z takimi ścianami będzie prezentować się niebanalnie. Trzeba tylko postawić na wodoodporną tapetę, szczególnie jeżeli nie chce się jej zabezpieczać za pomocą tafli szkła w okolicach zlewozmywaka czy kuchenki. To nie wygląda zbyt dobrze i dlatego lepiej wydać więcej na dobrą jakościowo tapetę. Można zrobić też ciekawy miks, jakim jest pomalowanie części ścian za pomocą farb olejnych, czy inaczej mówiąc stworzenie lamperii. Sprawdzi się ona doskonale w miejscach położonych w okolicach zlewu.

W górnej części ściany można natomiast położyć wspominaną już wcześniej tapetę. Takie ciekawe rozwiązania często pojawiają się między innymi w tradycyjnych skandynawskich domach. Nawiązują one zarówno do stylu rustykalnego, ale też do bardzo modnego obecnie stylu mid century. Warto pamiętać o tym, że ściany w kuchni mogą stanowić naprawdę piękne element wnętrza i jego ozdobę. Tak naprawdę pomogą temu wnętrzu nadawać prawdziwego charakteru i decydować o jego ostatecznym sposobie prezentowania się. I chociaż glazura naprawdę wcale nie jest zła, można po prostu sięgnąć po inne funkcjonalne i bardzo atrakcyjne rozwiązania. Dla wielu osób tworzenie swojej osobistej przestrzeni, która będzie inna niż wszystkie, to przecież sprawa ambicji.

Comment here