Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

W jaki sposób poradzić sobie z grzybem we wnętrzu

Data publikacji 28 sierpnia 2020


Wilgoć to bardzo często problem w tak zwanym starym budownictwie, w którym kwestia ogrzewania pomieszczeń nie jest do końca dobrze rozwiązana. Od razu można ją po prostu wyczuć nosem. Pomieszczenia zawilgocone mają swój charakterystyczny zapach, który tak naprawdę przenika w obicia mebli, zawieszone we wnętrzu firanki i zasłony, a także w ubrania mieszkających tam ludzi. Oczywiście czasami zawilgocenie jest naprawdę niewielkie, zatem poradzenie sobie z nim będzie stosunkowo proste. Tym nie należy się zbytnio martwić. Trzeba tylko działać, najlepiej w okresie, gdy jest ciepło i słonecznie. Jeżeli natomiast wilgoć to problem w praktycznie całym budynku, sprawa robi się o wiele trudniejsza. Poradzenie sobie z takim grzybem będzie wymagało dużo więcej pracy oraz nakładów finansowych.

Dlaczego należy zwalczyć grzyba w pomieszczeniu

Zanim jednak pojawi się temat kosztów oraz samej technologii, warto pokrótce odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego w ogóle trzeba zająć się grzybem w pomieszczeniach? Sprawa jest prosta. Tak naprawdę chodzi tutaj o udzkie zdrowie oraz samopoczucie. Grzyb w pomieszczeniu to po prostu pleśń. Jeżeli w wilgoci jest w dużej części domu, to staje się niezwykle toksyczna, a mieszkanie w takich budynkach może bardzo negatywnie odbić się na ogólnym stanie zdrowia człowieka. Tutaj naprawdę nie chodzi tylko o nieprzyjemny zapach. Grzyby wydzielają bowiem różne toksyny, które są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, dla małych dzieci i niemowląt, a także dla ludzi borykających się z różnego rodzaju chorobami alergicznymi i chorobami górnych dróg oddechowych. Życie w budynkach z wilgocią może zatem owocować pojawieniem się nawet astmy. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na radzenie sobie z pleśnią najbardziej skutecznymi metodami. Takie usuwanie grzyba ze ścian przy pomocy różnego rodzaju preparatów chemicznych oraz osuszania, to naprawdę bardzo duży koszt. Trzeba jednak spróbować zrobić cokolwiek, bo dzięki temu znacznie poprawi się jakość życia oraz sam stan zdrowia.

usuwanie grzyba ze ścian cennik

Pojawia się coraz więcej skutecznych w technologii pozwalających na osuszanie budynków i usuwanie pleśni. Niektóre firmy wręcz się w tym specjalizują, podejmując się prac związanych z osuszaniem ścian, w którym wykorzystuje się naprawdę nowatorskie rozwiązania. Niejednokrotnie bywa tak, że na czas prowadzenia tych skomplikowanych prac lokatorzy muszą gdzieś się przeprowadzić. Na ścianę są przecież aplikowane różnego rodzaju chemikalia, które mają za zadanie zabić rozwijającą się tam pleśń. Taka chemia bywa bardzo drażniąca dla skóry, oczu człowieka. W połączeniu z różnymi metodami osuszania ścian przynosi jednak naprawdę bardzo dobre efekty. Oczywiście wynajęcie specjalistycznej ekipy pracującej w ten sposób to już jest naprawdę duży koszt. Modne na temat wstępnie umówić się na spotkanie ze specjalistą czy przedstawicielem firmy, który zapozna się ze stanem budynku i zrobi kosztorys i wycenę. Najlepszy czas na tego typu pracę to bez wątpienia wiosna i lato, bo na zewnątrz panują wtedy wysokie temperatury i ściany szybciej schną. Umieszczanie musi być też wietrzone. Często na koniec przeprowadza się jeszcze ozonowanie. Dzięki tej usłudze, w pomieszczeniu udaje się zabić wszelkie drobnoustroje, a zatem przestrzeń jest znacznie zdrowsza do życia na przykład dla alergików.

Domowe sposoby na pleśń

Tak rozległe i masywne zawilgocenie budynków na szczęście nie jest tak częstym problemem. Natomiast rzeczywiście często można natknąć się na pomieszczenia, w których zawilgocone są tylko niewielkie fragmenty ścian. Oczywiście nie należy tego bagatelizować, ale też nie trzeba od razu zwracać się do profesjonalnej ekipy. Wiele można zrobić już w ramach samodzielnej pracy. Pierwszym bardzo ważnym krokiem będzie regularne osuszanie tego fragmentu ściany. Można wynająć profesjonalny sprzęt do osuszania pomieszczeń i postawić go w okolicach wilgotnej ściany. Można spróbować też po prostu domowymi sposobami przy pomocy zwykłego grzejnika. Generalnie chodzi po prostu o to, aby ścianę osuszyć. Czasami mogą być potrzebne jakieś prace remontowe związane z ociepleniem budynku i położeniem na przykład warstwy styropianu. Na nieduże fragmenty pleśń można też zastosować różnego rodzaju specyfiki do walki z pleśni i grzybem, które można kupić na przykład w marketach budowlanych oraz innych sklepach tego typu. Wystarczy spryskiwać nimi regularnie ścianę. Będą one działały niszcząco na pleśń oraz inne grzyby występujące w ścianie. Jeżeli chodzi o już naprawdę domowe metody, to niektórzy używają również dużej ilości soli i sody.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?