Czym zajmuje się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej?
Data publikacji 1 marca 2018
Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej działają na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku “Prawo Wodne” nowelizowanej 20 lipca 2017 roku. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2016 roku w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy i regionów wodnych, a także statutu nadanego 5 czerwca 2007 roku przez Ministra Środowiska.
Poszczególne jednostki – Regionalne Zarządów Gospodarki Wodnej – odpowiadają za przydzielony im obszar. Utrzymanie w należytym stanie technicznym koryt rzek i kanałów administrowanych wód oraz budowli regulacyjnych i hydrotechnicznych to jedno z głównych zadań instytucji. Do wymienionych obowiązków należy na przykład usuwanie zwalonych drzew czy ochrona brzegów przed erozją.
Zarządzanie zasobami wodnymi to kolejne zadanie tych placówek. W ich kwestii jest utrzymanie dobrego stanu wód w naszym kraju. Ich praca polega na ciągłych staraniach w poprawie stanu zasobów wodnych. Jako obywatele mamy możliwość korzystania z wód przynależących do naszej ojczyzny i właśnie RZGW dbają o to, by stan tych wód był odpowiedniej jakości.
Działania jednostek
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej prowadzi działania w kierunku zmniejszenia ilości wprowadzanych szkodliwych substancji do wód. Do ich zadań należy również dbałość o ochronę przeciwpowodziową. Zatem wszystkie działania związane z powstawaniem, przebudową i destrukcją wałów przeciwpowodziowych powinna prowadzić jednostka działająca na określonym terenie. Podział pozwala skupić się na konkretnych działaniach, by uniknąć sytuacji chociażby z roku 1997.