Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo domy szeregowe, wady i zalety

Domy szeregowe – zakup lub budowa nowej nieruchomości

Data publikacji 26 marca 2019

Budowa lub zakup domu to poważna decyzja finansowa. W poszukiwaniu upragnionego spokoju wiele osób decyduje się na zakup szeregówki. Domy szeregowe od lat wzbudzają masę emocji. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy mają swoje racje. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup lub budowę?

Dwa w jednym

Domy szeregowe wzbudzają wiele kontrowersji. Decydując się na taką nieruchomość, powinieneś wziąć pod uwagę fakt, iż domy te, to połączenie jednorodzinnej zabudowy z zabudową wielorodzinną. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety. Jeżeli szukasz odosobnienia i męczy cię mieszkanie w wysokiej, wielorodzinnej zabudowie, a jednocześnie nie chcesz być całkowicie wyizolowany. Cenisz sobie bliskość sąsiadów, infrastrukturę osiedlową oraz dobry dojazd do centrum miasta. Chcesz być bliżej natury, ale nie chcesz poświęcać zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, odśnieżanie itp. to właśnie znalazłeś rozwiązanie – zabudowę szeregową.

Domy szeregowe – zalety

Zaplanowana architektonicznie przestrzeń, możliwość korzystania z terenów wspólnych m. in. placów zabaw dla dzieci i terenów rekreacyjnych, a jednocześnie prywatne wejście, garaż lub miejsce postoje i możliwości, jakie daje zabudowa jednorodzinna – to wszystko możesz mieć, decydując się na zakup lub budowę domu szeregowego.
Niższy koszt działki (budowa domu szeregowego nie wymaga dużej powierzchni) oraz mniejsze koszty budowy (współdzielenie ścian, możliwość podzielenia kosztów pośród innych inwestorów oraz tańsze przyłączenie i eksploatacja sieci uzbrojenia) to zalety budownictwa szeregowego. W przypadku budowy nowej nieruchomości korzyści te znacząco wpłyną na obniżenie kosztów.

Jakie mają wady?

Zabudowa szeregowa oprócz wielu zalet i niższych kosztów w przypadku budowy ma też szereg wad. Jedną z nich jest mały wpływ inwestora na wygląd zakupionego domu i brak możliwości zmian układu wnętrza. Domy szeregowe budowane są w podobny sposób – część dzienna na parterze oraz część prywatna na piętrze. Taki układ wymusza konieczność korzystania ze schodów oraz uniemożliwia pełne dostosowanie wnętrza do swoich potrzeb. W przypadku rodziny wielopokoleniowej nie ma też możliwości wydzielenia własnego wejścia.

Budowa domu szeregowego wraz z innymi inwestorami może powodować problemy. Mniejsze możliwości finansowe sąsiada mogą znacząco przedłużyć czas budowy lub wymusić nierówny podział kosztów budowy. Nowo budowane domy szeregowe mogą też odstawać od siebie znacząco wyglądem. Brak całościowego projektu wykończenia budynków pozostawia inwestorom swobodę w zakresie wykończenia: elewacji, pokrycia dachu czy też doboru okiennic. Taka „swoboda” może negatywnie wpłynąć na architekturę krajobrazu i sprawi, że zamiast harmonijnego charakteru osiedla, zamieszkamy w zróżnicowanym nieestetycznym architektonicznie krajobrazie.

Decyzje finansowe to poważny temat. Niezależnie czego dotyczą, powinny zostać gruntownie przemyślane. Rozważnie podjęte pomogą zrealizować marzenie, o własnym M.

Ściana przesuwna do biura

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Okna tarasowe