Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Jak pielęgnować meble drewniane dla dzieci?

Jak pielęgnować meble drewniane dla dzieci?

Meble drewniane wymagają odpowiedniego czyszczenia. Są bardzo eleganckie i klasyczne, jednak żeby takie pozostały, nie można ich zaniedbać. Drewniane meble dla dzieci potrafią być szczególnym problemem, bo wiadomo, że dzieci zazwyczaj bardziej bałaganią, a w czasie ich zabaw łatwiej o uszkodzenia.

Sposoby na czyszczenie mebli z drewna

Istnieje kilka sposobów na utrzymywanie mebli w stanie czystości, jednak konieczne jest wykorzystanie tego odpowiedniego do typu danego mebla i materiału, z jakiego jest wykonany – inaczej możesz go zniszczyć. Musisz używać środków specjalnie przeznaczonych do powierzchni drewnianych. W niewielkich ilościach sprawdzić może się również oliwka dziecięca.

W zależności od gatunku drewna stosowane są różne metody. Drewno dębowe można czyścić na przykład ciepłym piwem lub cukrem pudrem. Dlatego lepiej nie wybierać dębu do pokoju dziecięcego, jest zbyt wymagający, a meble dla dzieci muszą być przede wszystkim funkcjonalne.

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się kurzu jest używanie specjalnych sprejów, produkowanych w celu pielęgnacji drewna. 

Sprawdź skład preparatu i używaj odpowiednich przyrządów

Sprej do czyszczenia mebli powinien zawierać jeden z dwóch podstawowych składników, które dobrze się sprawdzają: wosk lub olej. Pod żadnym pozorem nie używaj wody do wykonania tego zadania – działa ona bardzo negatywnie na każdy gatunek drewna. 

Najlepszy sposób na pielęgnację mebli wykonanych z tego materiału to przetarcie ich wilgotną gąbeczką lub szmatką. W ten sposób upewnisz się, że będą się pięknie prezentować przez długie lata. Nie tylko ich wygląd będzie dzięki tej metodzie utrzymany na najwyższym poziomie, ale też sama ich funkcjonalność.

Specjalistyczne metody dbania o drewniane meble

Zostało wypracowanych jeszcze kilka metod, które pomagają w pielęgnowaniu mebli wykonanych z drewna, jednak są one dużo bardziej skomplikowane i wymagają zarówno poświęcenia na nie więcej czasu, jak i środków. Większość mebli nie musi być czyszczona aż tak dokładnie, stosuje się te sposoby głównie przy antykach. Nie znaczy to jednak, że nie możesz od czasu do czasu wykorzystać tych porad, w celu zapewnienia swoim meblom odpowiedniego blasku. Konieczne jest też upewnienie się, że dana metoda jest odpowiednia do czyszczenia Twoich mebli – różne sposoby działają inaczej na różnego typu materiały. Można zabrać się za woskowanie czy polerowanie. Musi to być robione okrężnymi ruchami i przy użyciu ściereczki bawełnianej. Łatwiejszym sposobem jest użycie płynu do mycia naczyń czy mydła. Po umyciu pamiętaj o konieczności wytarcia mebla do sucha.

Ostatnie wskazówki

Dbanie o drewniane meble potrafi być skomplikowane, ale właśnie dlatego dla dzieci lepiej wybrać prostsze rozwiązania. Pielęgnowanie drewna może wymagać poświęcenia większej ilości czasu i wiedzy specjalistycznej. Na szczęście wystarczy czyścić meble odpowiednimi preparatami, po wcześniejszym upewnieniu się, że są produkowane do tego właśnie celu. Przy użyciu nieodpowiednich produktów czy sprejów istnieje ryzyko, że mebel ulegnie zniszczeniu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.