Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Regenerownie pił tarczowych

Regenerownie pił tarczowych – jak to wygląda?

Data publikacji 30 września 2022


Regeneracja to wysoce specjalistyczny proces technologiczny, który pozwala odzyskać pełną funkcjonalność danej pile. Jest ona zalecana, kiedy nie chcemy wyrzucać narzędzia i pragniemy przywrócić mu dawną świetność. Na czym dokładnie polega regenerowanie pił tarczowych? Dowiecie się z naszego artykułu.

Jakie czynności obejmuje regeneracja?

W zależności od uszkodzeń regeneracja pił tarczowych obejmuje takie czynności jak:

  • wymianę zębów- uzupełnienie ostrzy;
  • przygotowanie gniazd piły;
  • prostowanie;
  • stellitowanie;
  • walcowanie;
  • lutowanie węglików;
  • kontrola korpusu;
  • piaskowanie;
  • czyszczenie;
  • ostrzenie.

Kiedy nie można wykonać regeneracji?

Istnieją sytuacje, kiedy regeneracja pił tarczowych jest niemożliwa. Takie przypadki to między innymi pęknięty lub przegrzany korpus piły, zbyt duże skrzywienie czy zmieniona geometria ostrza.

Co to walcowanie?

Walcowanie- inaczej wyprawianie piły- poprawia jej sztywność podczas pracy i zapewnia właściwy styk do wieńców kół taśmowych. Są jej poddawane piły od 120 mm to 260 mm.

Co to stellitowanie?

Stellitowanie polega na utwardzeniu zębów piły stopem metali, np. chromu, wolframu czy niklu. Zwiększa to ich odporność na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. Zaletą jest również zachowanie tych właściwości w wysokiej temperaturze. Proces stellitowania przedłuża żywotność piły, ponieważ badania wykazały, że zachowuje ona dłużej sprawność od swojej rówieśniczki bez ulepszenia. Zmniejsza również chropowatość powierzchni ciętych i eliminuje zjawisko, jakim jest zaklejanie się piły, co powoduje większe tarcie podczas pracy.

Jak dbać o piłę tarczową?

Aby jak najrzadziej dokonywać regeneracji czy wymiany piły tarczowej, należy znać zasady dbania o ten przyrząd. Powinno się dociskać ją do tarczy szlifierki i co jakiś czas ją studzić, używając do tego zimnej wody. Ważna jest zmiana ziarnistości ścierniwa wykorzystywanego do szlifowania w poszczególnych fazach pracy. Zakłada się, że ostatni etap szlifowania powinien być wykonywany ręcznie przy użyciu osełki. Powinny być one płaskie, drobnoziarniste i namoczone w wodzie. Powierzchnia osełek musi być równa i gładka.

Piła, która została nadmiernie wyeksploatowana, może nie nadawać się już do regeneracji, dlatego ważne jest, aby kontrolować jej zużycie na bieżąco. Proces odzyskiwania funkcjonalności trwa około 10 dni, dlatego warto zaplanować go z wyprzedzeniem. Regeneracja piły to niezwykle przydatna czynność, która pozwala na jej powtórne użycie, z takimi samymi właściwościami i wydajnością jak na początku.

maszyny budowlane

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ściana przesuwna do biura