Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Budownictwo

Podnośniki masztowe w budownictwie

podnośniki masztowe na budowie

Prace budowlane wymagają niekiedy wykorzystania specjalistycznych sprzętów i maszyn budowlanych. W zależności od rodzaju zlecenia i wykonywanej pracy zaleca się użycie odpowiedniego, przeznaczonego do wykonania danego zadania sprzętu. Większość prac na budowie wykonują koparki, zagęszczarki, czy też pojazdy transportowe, jednak istnieje pewna grupa prac, które wymagają wykorzystania specjalnych podnośników. Aby zrealizować tego typu prace warto sprawdzić ofertę na wynajem podnośników masztowych. W ten sposób możemy wykonać wymagane prace szybko i niskim kosztem.

Kiedy wykorzystujemy podnośniki masztowe?

Do takich prac jak na przykład wykonawstwo elektryczne niektórych przyłączy, które znajdują się na wysokości powinno się wykorzystywać podnośniki masztowe przeznaczone do realizacji takich zadań. Podnośniki masztowe to specjalna konstrukcja hydrauliczna oparta, na ramionach, podobnie jak w maszynach budowlanych typu koparki, czy ładowarki, jednak nieco różniące się sposobem wysuwania. Na końcu konstrukcji znajduje się kosz dla pracowników wykonujących daną pracę. To właśnie w nim prowadzi się większość robót. Kosz w sposób bezpieczny potrafi przetransportować załogę na odpowiednią wysokość, na której będą odbywały się prace przyłączeniowe.

Większość tego typu urządzeń posiada sterowanie znajdujące się wewnątrz kosza, aby pracownicy sami mogli regulować położenie kosza. Oczywiście do obsługi takiego kosza potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie i w sytuacji, gdy znajdujący się tam pracownicy go nie posiadają to do obsługi tego urządzenia potrzebna jest jeszcze jedna dodatkowa osoba, posiadająca kwalifikacje. Może ona przebywać razem z pracownikami wewnątrz kosza, albo sterować koszem ze stanowiska naziemnego, które znajduje się przy części transportowej całego urządzenia.

Charakterystyka zwyżek masztowych

Podnośniki masztowe z reguły opierają się na ciężkim podwoziu, które przemieszcza się z reguły za pomocą kół i stanowi także odpowiednią przeciwwagę dla kosza pasażerskiego. W tej części znajdują się główne urządzenia i mechanizmy podnośnika, takie jak silnik czy też pompa hydrauliczna, a także większa część rozdzielaczy hydraulicznych. Poza tymi elementami znajdują się tam także akumulatory do zasilania części elektrycznej podnośnika. Napęd tych urządzeń jest zazwyczaj spalinowy, w oparciu o silniki diesla oraz benzynowe, ale w wielu miejscach stosuje się także silniki elektryczne. W szczególności te ostatnie wykorzystuje się w miejscach zamkniętych, takie jak hale przemysłowe, gdzie nie ma możliwości sprawnego odprowadzania spalin.

Podnośniki masztowe w budownictwie

Podnośniki masztowe w budownictwie wbrew pozorom wykorzystuje się bardzo często, zwłaszcza podczas konieczności precyzyjnych prac w trudno dostępnych miejscach, gdzie trudno jest rozstawić rusztowanie lub jest to bardzo kłopotliwe. Oprócz budownictwa można także wykorzystać podnośniki masztowe w innych dziedzinach. Na pewno nie raz widzieliśmy pochodne tych urządzeń w supermarketach podczas wieszania plakatów z promocjami. Podobną rolę pełnią również na halach magazynowych, gdzie wymaga się precyzyjnego ściągania towarów z półek sklepowych. W niektórych przypadkach konieczne jest ich stosowanie ze względu na przepisy bezpieczeństwa, natomiast w innych jest to po prostu wygodne.

Comment here