Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Budownictwo

Praca służb mundurowych w trudnych, zimowych warunkach. Jak się do niej przygotować?

Niezależnie od tego czy starasz się o pracę w wojsku, straży granicznej czy policji musisz się do niej odpowiednio przygotować. Konieczna jest znajomość przepisów prawa dotyczących bezpieczeństwa publicznego, a także władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Każdy kandydat na pracownika służb mundurowych musi przejść test wiedzy i sprawności fizycznej. Po przyjęciu do służby otrzymuje mundur i obuwie robocze, również te przeznaczone do pracy, w warunkach zimowych. Praca zimą bywa trudna, jednak można się do niej odpowiednio przygotować. Niewątpliwie potrzebne będzie ocieplane obuwie zimowe.

Praca na zewnątrz i konieczność zapewnienia odpowiednich warunków

W przypadku pracy w warunkach zimowych przez wiele godzin konieczne jest zapewnienie pracownikom ciepłego posiłku lub ekwiwalentu pieniężnego. Dzięki temu pracownicy służb mundurowych patrolując dany teren bez użycia samochodu mogą zwiększyć komfort swojej pracy. Oczywiście takie patrole wynikają np. z organizacji imprez masowych na danym terenie. Wtedy niejednokrotnie funkcjonariusz zobowiązany jest do obserwacji danego terenu czy monitorowania zachowań w tłumie przez wiele godzin. Dlatego niezbędne jest ocieplane obuwie zimowe, a także odzież robocza. W sytuacji zabezpieczenia imprez policjanci muszą być dodatkowo wyposażeni w tarcze i pałki, a także mieć przy sobie broń palną oraz gaz policyjny. Właściwe wyposażenie jest konieczne w przypadku wybuchu zamieszek i konieczności ich stłumienia. Ponieważ policjant może zostać zmuszony do działania z narażeniem swojego zdrowia, a nawet życia, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Podobnie rzecz ma się zresztą z innymi służbami mundurowymi, np. wojskiem patrolującym konwoje, cz strażą graniczną dokonującą wyrywkowych kontroli. Pracownicy ochrony także muszą być przygotowani na konieczność stania w obronie innych osób w sytuacji zagrożenia.

Jakie obuwie robocze będzie najlepsze dla służb mundurowych?

Bardzo ważną kwestię stanowi dobór wygodnego, a przede wszystkim ocieplanego obuwia zimowego. W służbach mundurowych zawsze jedynym i słusznym wyborem są trzewiki z wysoką cholewką. Doskonale zabezpieczają staw skokowy i zapewniają dobrą przyczepność do podłoża, dzięki zastosowaniu antypoślizgowej podeszwy, która zwłaszcza w warunkach zimowych jest bardzo istotna. Policjant nie raz musi obezwładnić podejrzanego czy też go ścigać, dlatego nie za ciężkie, a jednocześnie chroniące stopy przed zimnem obuwie jest bardzo potrzebne. Sprawdzą się zatem te wyposażone w podnosek kompozytowy i wkładkę wykonaną z tego samego materiału. Dzięki temu ich ciężar może być mniejszy, co ma znaczenie, np. w pracy strażaków, gdzie często liczy się zwinność i czas. Wojskowe obuwie musi nadawać się zarówno do codziennej służby, jak i ćwiczeń wykonywanych w koszarach, które mają miejsce również w warunkach zimowych.

Dbałość o kondycję fizyczną jest niezwykle istotna

Każdy pracownik służb mundurowych powinien bezwzględnie dbać o swoją kondycję fizyczną. Oczywiście we wszystkich służbach odbywają się testy sprawnościowe podczas naborów, jednak nie wszędzie organizowane są obozy treningowe, jak w wojsku. Dlatego każdy powinien dbać o kondycję we własnym zakresie. Mimo wszystko w policji przeprowadzane są okresowe testy sprawności, gdzie konieczne jest uzyskanie określonego wyniku w zależności od wieku. Codzienny jogging czy korzystanie z siłowni powinno być podstawą. W zimie wydolność organizmu w naturalny sposób słabnie, dlatego trzeba stale ją wzmacniać, by być w stu procentach przygotowanym do służby.

Kamizelka taktyczna i inne wyposażenie dodatkowe, które sprawdzi się w służbach ochrony

Pracownik ochrony, policjant czy też wojskowy może być wyposażony w tzw. kamizelkę taktyczną. Służy ona do przechowywania potrzebnych podczas służby elementów łączności czy tych wspomagających skuteczną interwencję. Dodatkowo taka kamizelka stanowi element zabezpieczający. Kamizelka taktyczna powinna być dodatkowo kuloodporna. Często podczas pracy konieczne jest wsparcie, dlatego łączność krótkofalowa, a także telefoniczna jest niezbędna. W zimie kamizelka taktyczna stanowi dodatkową warstwę ubioru, zatem zwiększa komfort termiczny. Należy dodać, że ciepło zwiększa również użycie rękawic taktycznych.

Przygotowanie do pracy w służbach mundurowych wymaga przede wszystkim dobrej kondycji fizycznej. Ważne jest również wyposażenie, które ułatwia wykonywanie obowiązków niezależnie od warunków atmosferycznych.

Comment here