Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Magazyn własny czy wynajmowany?

Magazyn własny czy wynajmowany?

Prowadzenie działalności handlowej, logistycznej lub produkcyjnej wymaga dostępu do powierzchni, w której można składować towary, zajmować się ich produkcją czy czynnościami związanymi z dystrybucją. Taką powierzchnię można wynajmować lub wybudować na własne potrzeby. Która opcja wydaje się korzystniejsza z punktu widzenia przeciętnego przedsiębiorcy? Czy własne magazyny to zawsze najlepsza decyzja?

Budowa hali na użytek prywatny

Na budowę własnego magazynu najczęściej decydują się firmy prowadzące działalność produkcyjną lub inny rodzaj działalności wymagającej dostępu do obiektu o specyficznej konstrukcji i wyposażeniu. Budowa hali jest znaczącą inwestycją wymagającą sporych nakładów finansowych, najczęściej zmuszającą przedsiębiorcę do zaciągnięcia kredytu, którego spłata może mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój biznesu. Taki obiekt wiąże przedsiębiorcę z konkretnym miejscem na długi czas, co nie jest korzystne dla każdej firmy. W przypadku firm handlowych zdecydowanie atrakcyjniejszą opcją wydają się magazyny na wynajem – umowa wynajmu jest elastyczniejsza niż wieloletnie zobowiązanie kredytowe. Można ją negocjować, a gdy zajdzie taka potrzeba, zerwać. Poza tym wynajęcie hali daje możliwość szybkiej zmiany lokalizacji.

Wynajęcie hali magazynowej

W wielu rodzajach działalności wynajmowanie magazynów to współczesna norma – tak działają przedsiębiorstwa z branży logistycznej, firmy kurierskie czy handlowe, zwłaszcza z sektora e-commerce. Wynajmowanie hal magazynowych zmniejsza koszty wejścia na rynek oraz zapewnia zdecydowanie większą elastyczność, włącznie z możliwością szybkiego przeniesienia biznesu. Brak związania z konkretnym miejscem sprawia, że firma może szybciej reagować na zmiany rynkowe, zwiększać lub ograniczać zakres działalności, a niekiedy czasowo zamykać biznes. Wynajem magazynu jest szczególnie atrakcyjny dla mniejszych podmiotów, których zwyczajnie nie stać na budowę własnej hali. Co jednak warte podkreślenia, z wynajmu korzystają również wielkie podmioty. W tym przypadku często zlecają one budowę nowej hali o konkretnych parametrach technicznych podmiotowi zewnętrznemu, korzystając z tzw. modelu BTS.

Budowa nowych parków magazynowych wskazuje jasny kierunek. Preferowanym modelem biznesowym dla wielu przedsiębiorstw jest dziś zdecydowanie częściej wynajem magazynu niż jego budowa na własność. Oczywiście wiele zależy od branży, w jakiej działa dana firma. Dla firm z branży e-commerce, dystrybucyjnych i zajmujących się lekką produkcją, wynajęcie hali wydaje się znacznie korzystniejsze niż kosztowna inwestycja w obiekt własny.

Udostępnij