Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Jak wyciszyć drzwi wejściowe do mieszkań? Dźwiękoszczelność i ochrona przed hałasem

Jak wyciszyć drzwi wejściowe do mieszkań? Dźwiękoszczelność i ochrona przed hałasem

Z problemem słabej dźwiękoszczelności drzwi borykają się głównie mieszkańcy budynków wielorodzinnych. Odgłosy rozmów i tupania z klatki schodowej to tylko niektóre przyczyny, sprawiające, że zamiast odpoczywać w naszej przestrzeni, odczuwamy coraz większą irytację. Są jednak sposoby, które pomogą ten problem rozwiązać, nie ważne czy do naszego domu prowadzą drzwi zewnętrzne dwuskrzdłowe, czy jednoskrzydłowe. 

Uszczelnianie drzwi na własną rękę – dodatkowe uszczelki?

Często przyczyną słabej ochrony przed hałasem z zewnątrz jest brak odpowiednich uszczelek na obwodzie skrzydła oraz niedpowiedni montaż progu. W sklepach z materiałami budowlanymi dostępnych jest wiele rozwiązań taśm neoprenowych lub winylowych. Jest to bez wątpienia najtańszy sposób poprawy izolacyjności akustycznej, ale czy skuteczny? Z czasem nacisk skrzydła, a także dodatkowe czynniki (kurz, wilgoć) osłabiają właściwości kleju uszczelki. Ta odklejając się w narażonych miejscach z czasem ulega deformacji. Rozwiązanie to poprawia właściwości akustyczne, oraz zapewnia lepszą szczelność, więc drzwi są bardziej energooszczędne. Efekt ten jest jednak tylko chwilowy.

Obicie drzwi tapicerką – dobre, ale może popsuć efekt wizualny

Innym sposobem na walkę z wdzierającym się do wnętrza hałasem jest obłożenie skrzydła drzwi materiałem, który utworzy dźwiękową barierę. Na rynku znajdziemy wiele produktów, które można w tym celu wykorzystać – gęste pianki (należy je ukryć np. pod warstwą skóry), maty korkowe lub elastyczne maty wyciszające.

W niektórych sklepach można też kupić tapety akustyczne, które z powodzeniem można nakleić na drzwi. Istnieje jednak klika wad takich rozwiązań – problematyczny montaż, konieczność udania się do tapicera, pogorszenie wyglądu drzwi, czy brak stuprocentowej satysfakcji. Co wtedy?

Drzwi chroniące przed hałasem – szyte na miarę!

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowych, dźwiękoszczelnych drzwi, które – wbrew obiegowej opinii – wcale nie muszą być drogie czy nieatrakcyjne wizualnie! Takie drzwi ma w swojej ofercie firma MARTOM.

Standardowe modele wyciszają o 30 dB – jest to wysoki stopień tłumienia, który w wielu sytuacjach jest w pełni wystarczający. Jeżeli na zewnątrz występuje natężenie dźwięku około 50-65 dB, wówczas standardowe drzwi MARTOM redukują hałas mniej więcej do poziomu komfortowego.

Drzwi o wyciszeniu 42 dB to absolutny lider wśród drzwi akustycznych. Poprzez zastosowanie specjalnego wkładu akustycznego obniżają głośność dźwięków w stosunku do drzwi standardowych aż 4 razy!

Decydując się na zakup drzwi akustycznych MARTOM klienci w standardzie otrzymują zabezpieczenie antywłamaniowe w jednej z dwóch dostępnych klas bezieczeństwa : RC2 lub RC3.

Jeśli dodamy do tego, że MARTOM to jedna z najszerszych ofert pod względem wzonictwa i kolorystki, możliwość wyboru poprzez konfigurator online – okaże się, że postawienie na gotowe drzwi od wiodącego producenta będzie strzałem w dziesiątkę!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *