Kostka brukowa przed domem- co warto wiedzieć
Data publikacji 4 stycznia 2019
Podczas budowy domu często traktuje się jego obejście drugorzędnie. Jednak podczas prac wykończeniowych warto zatroszczyć się o odpowiednie wykończenie podjazdów, wejścia do domu, czy ścieżek na ogrodzie. Popularnym rozwiązaniem jest wyłożenie terenu przed domem kostką brukową. Kostka brukowa przed domem ma szereg zalet, o ile została prawidłowo wykonana.
Kostka brukowa przed domem – zalety
Ścieżki, obejścia i podjazdy wyłożone kostką brukową są bardzo estetyczne, a dzięki rozlicznej ilości wzorów i kolorów, zarówno kostki betonowej, jak i kamiennej, nie ma problemu z dopasowaniem jej do reszty domu i ogrodu. Bardzo ważną zaletą kostki brukowej przed domem jest też jej trwałość: jest odporna na mróz i ścieranie. Dzięki temu, że kostka brukowa przed domem składa się z wielu niewielkich elementów łatwo ją w razie potrzeby zdemontować, a jeśli jakiś fragment ulegnie uszkodzeniu nie ma problemu z jego wymianą. Do tego nawierzchnia z kostki brukowej sprzyja dobremu odprowadzaniu wody, która może spływać do przykrytych kratkami korytek i jest odprowadzana do osobnego zbiornika lub kanalizacji, lub wsiąkać bezpośrednio w grunt, jeżeli została ułożona na specjalnym odpowiednio porowatym betonie.
Układanie kostki brukowej
To czy kostka brukowa przed domem będzie odpowiednio trwała zależy w dużej mierze od jakości wykonania, zwłaszcza od odpowiedniego przygotowania podłoża. Dlatego kostkę brukową prace wykonuje się w kilku kolejnych etapach.
Na początku wykonuje się tzw. korytowanie czyli stworzenia zagłębienia w podłożu, na którym zamierzamy położyć bruk. Obszar ten wyrównujemy, tworzymy lekki spadek dla ułatwienia odpływu wód opadowych. Przy większych powierzchniach prawidłowy odpływ wody wymaga położenia tzw. odwodnienia liniowego czyli betonowych korytek wstawianych w nawierzchnię, połączonych z rurą odpływową.
Następnie na oznaczonym obszarze (najlepiej wcześniej zabezpieczonym krawężnikami) układamy warstwę stabilizacyjną z tłucznia. Warto ją zagęścić, używając do tego odpowiedniego sprzętu, walca a najlepiej dobrej zagęszczarki. Taki sprzęt nie należy do najtańszych dlatego warto zdecydować się na wynajem zagęszczarek. Za ułamek ceny zakupu takiego sprzętu otrzymamy profesjonalne narzędzie, które pozwoli nam wykonać idealne podłoże pod kostkę brukową.
Na tłuczeń układamy kolejną warstwę- podkład umożliwiający równe układanie kostki. Powinno to być około 10 cm warstwę piasku, który następnie powinien zostać zmieszany z suchym cementem (ok. 1 worek na 5 m kw.). Można to zrobić glebogryzarką, lub po prostu łopatą. Następnie podkład powinno się jeszcze zagęścić, ponownie używając dobrej zagęszczarki.
Dopiero ostatnim etapem jest ciasne ułożenie kostek. Najlepiej to wykonywać według zaplanowanego wzoru, docinając elementy za pomocą szlifierki kątowej. Na koniec warto jeszcze dobić i wyrównać poszczególne elementy za pomocą wibratora powierzchniowego z ochronną gumową nakładką. W celu wykończenie rozsypujemy jeszcze po wierzchu gotowej kostki brukowej drobny piasek, który uszczelni i zaklinuje poszczególne kostki.