Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

BudownictwoWnętrze

Energia odnawialna w domu – czy warto?

instalacja fotowoltaiczna dla domu

Już teraz z przestrachem można oczekiwać nadejścia kolejnego rachunku za prąd. Jego ceny nie są zachęcające nawet dla gospodarstw domowych, które zużywają go mało i w teorii powinny płacić niewiele. Niestety, sytuacja ta w nadchodzących latach jedynie się pogorszy. Podwyżki cen energii elektrycznej są faktem, nie mówiąc już o tym, jak zły wpływ na środowisko naturalne mają tradycyjne źródła energii. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób poszukuje alternatyw do korzystania z usług zakładów energetycznych. Są nimi źródła energii odnawialnej. Tylko czy warto wyłamywać się z utartego schematu i inwestować w zieloną energię w domu?

Zielona energia w domu – na czym polega?

Odnawialnych źródeł energii jest dużo, ale statystyczny Polak będzie mógł skorzystać jedynie z dwóch: wiatru (chociaż też nie każdy) i słońca. Źródła te nazywa się odnawialnymi, ponieważ nigdy się nie skończą – chociaż w danej chwili może nie wiać lub nie być zbyt słonecznie, ale w pewnym momencie znowu tak się stanie. Z kolei raz zużyty węgiel magicznie sam z siebie się nie odrodzi po jakimś czasie. Energia elektryczna przy pomocy tych dwóch surowców może być generowana za pomocą przydomowych elektrowni wiatrowych lub instalacji fotowoltaicznych.

Wiatraki czy fotowoltaika – co lepsze?

Ciężko tutaj wskazać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych okoliczności. Nie da się jednak ukryć, że przydomowa elektrownia wiatrowa jest bardziej złożoną i wymagającą finansowo inwestycją. Nie każdy też będzie mógł ją założyć. Wymagane będzie posiadanie dużej ilości wolnej przestrzeni w wietrznym miejscu, oddalonej o sporą odległość od najbliższych budynków mieszkalnych. Odnotowano bowiem, że długotrwałe przebywanie w pobliżu aktywnych wiatraków może mieć zły wpływ na zdrowie. Potencjał energetyczny jest jednak duży. Z kolei Instalacja fotowoltaiczna w domu jest znacznie tańsza i założyć ją będzie mógł niemal każdy. Wystarczy do tego wolny skrawek dachu lub innego dobrze nasłonecznionego miejsca. Instalacje fotowoltaiczne są znacznie tańsze niż wiatraki, a do tego można na nie uzyskać spore dofinansowania i korzystne pożyczki.

Czy warto inwestować w energię odnawialną?

Z pewnością, biorąc pod uwagę, że już powoli zaczyna się prawnie ograniczać możliwość wykorzystywania tradycyjnych źródeł energii. Zielona energia jest energią przyszłości, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Na szczęście dzięki pomocy finansowej ze strony państwa nie musi to być wcale ogromne wyzwanie dla budżetu przeciętnej rodziny.

Warto jak najszybciej zainteresować się odnawialnymi źródłami energii, ponieważ nie bez powodu cieszą się one coraz większą popularnością.

Comment here