Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo flatiron

Flatiron Building – 5 ciekawostek o nowojorskim „żelazku”!

Data publikacji 21 grudnia 2021

Każdy, kto przyjeżdża do Nowego Jorku, oczywiście przede wszystkim zwraca uwagę na monumentalną i zróżnicowaną architekturę. To w końcu miejsce jedyne w swoim rodzaju, gdzie jak okiem sięgnąć po horyzont wyrastają wieżowce. A jeden z najbardziej popularnych to oczywiście Flatiron Building. Jest jednak kilka rzeczy, które warto o nim wiedzieć.

Pierwszy wieżowiec na świecie

Gdy rozpoczynała się budowa tego wieżowca, to jeszcze raczej nie myślano o tego typu tendencjach w architekturze. Ten budynek potocznie określany nowojorskim „żelazkiem”, który powstał w 1902 roku, uważany jest za pierwszym w historii wieżowiec na skalę światową.

Budynek o zróżnicowanych wnętrzach

Jedną z ciekawostek tej przełomowej dla architektów budowli jest ta, że Flatiron Building wybudowany został na planie trójkątnej parceli. Posiada 21 pięter, a to, co dla niego znamienne, to nietypowy fakt, że biura, które są zlokalizowane w węższym końcu budynku, mają trochę ponad 6 stóp szerokości.

Budynek przypominający żelazko na węgiel?

Warto też zauważyć, że bardzo interesująco przedstawia się sama geneza nazwy budynku. Otóż określenie Flatiron Building ma bardzo ścisły związek z kształtem budowli. Chodzi tu o fakt, że obiekt przypomina ogromne trójkątne żelazko na węgiel. Znamienne również jest to że gdy w tamtym okresie powstawało mnóstwo innowacyjnych budynków, to ta konstrukcja nie była pozytywnie oceniana przez znawców architektury i urbanistyki. Chodziło o to, że pojawiały się spore wątpliwości, czy ten budynek wytrzyma podmuchy wiatru.

Błyskawiczna budowa wieżowca

W okresie powstawania budynku przełomowe było wykorzystywanie elementów stalowych. Nie inaczej było, jeżeli chodzi o Flatiron Building. Konstrukcja tej budowli to stalowy szkielet, a dzięki temu prace mogły być realizowane błyskawicznie. Nie każdy wie o tym, że jedno z pięter zostało ukończone w przeciągu zaledwie tygodnia.

Wjazd tylko jedną windą?

Wśród wielu ciekawostek związanych z tym budynkiem należy wymienić również pewne nietypowe rozwiązania logistyczne. Otóż gdy zakończono budowę Flatiron Building to parę lat później zbudowano dodatkowe piętro na poddaszu. Okazuje się, że dostęp do niego jest możliwy z wykorzystaniem tylko jednej windy. Poza tym realizowano dodatkowe prace budowlane polegające na dodaniu na co drugim piętrze toalet dla kobiet. Wcześniej w budynku można było znaleźć tylko i wyłącznie męskie toalety, co w dzisiejszych czasach zapewne wydaje się szokujące, ale wówczas nie budziło aż tak dużych kontrowersji.

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?