Jak podłączyć grzejnik łazienkowy? 3 typy przyłącz
Data publikacji 28 stycznia 2019
Grzejnik łazienkowy zastępuje inne źródła ciepła w łazienkach. Łączy on funkcje grzewcze z możliwością suszenia ręczników. To wygodne rozwiązanie pozwalające na zwiększenie funkcjonalności użytkowania łazienki. Aby jednak grzejnik mógł sprawnie działać, powinien być wyposażony zawory oraz przyłącza do instalacji centralnego ogrzewania.
Rodzaje podłączeń grzejnika drabinkowego do instalacji
Grzejniki łazienkowe można podzielić ze względu na miejsce podłączenia instalacji centralnego ogrzewania. Przyłącza takie mogą doprowadzać wodę do grzejników z boku lub dołu. Mają one określone przez producenta rozstawy, co ułatwia planowanie wykonania instalacji. Najbardziej popularne jest podłączenie dolne, które umożliwia estetyczne zamontowanie zaworów grzejnikowych. Ten sposób znajdują się one poniżej grzejnika, co jest bardzo ważne, jeżeli grzejnik wisi w widocznym miejscu. Pamiętać należy, że rozstaw podłączenia jest stały przez co muszą być wykonane bardzo dokładnie przyłącze grzejnikowe. Wyboru grzejnika należy dokonać jeszcze przed rozpoczęciem pracy związanych z układaniem płytek ceramicznych. Podłączenie dolne może być wykonane jeszcze w wariantach z przesunięciem otworów przeznaczonych na zawory. Producenci proponują prawy lub lewy układ podłączeniowy.
W przypadku podłączenia bocznego często grzejniki posiadają rozstaw pasujących do istniejący już instalacji grzejników tradycyjnych. Stosując takie rozwiązanie, należy pamiętać o tym, aby była wystarczająca ilość miejsca przeznaczonego na montaż. Do szerokości grzejnika dochodzi jeszcze wymiar zaworów grzejnikowych. Występują również podłączenia kombinowane polegające na podłączeniu rur instalacji grzewczych po przekątnej. Często wynika to z problemów związanych z modernizacją istniejącej już instalacji centralnego ogrzewania.
Uwarunkowania wyboru sposobu podłączeń
Warunki techniczne, w jakich wykonywana jest instalacja centralnego ogrzewania, wymuszają zastosowanie różnych metod podłączenia grzejnika łazienkowego. Instalator powinien dobrać najlepszy sposób jak podłączyć grzejnik łazienkowy. Jeżeli przeprowadzana jest modernizacja instalacji grzewczej gdzie zastosowane były grzejniki żeliwne to można ograniczyć ilość prac poprzez zastosowanie grzejników drabinkowych z podłączeniem bocznym. Mają one rozstaw otworów przyłączeniowych 500 mm, co pozwala na wstawienie grzejnika bez konieczności przeróbek. Rozwiązanie te można stosować wszędzie, gdzie rury grzewcze montowane są na ścianie lub na dużej wysokości. Drugim rozwiązaniem wybieranym w nowych budynkach są grzejniki z podłączeniem dolnym. To przy instalacji można dowolnie ustawiać rozstaw rur doprowadzających czynnik grzewczy. To ważne, ponieważ każdy prezent ma inne standardy podłączeń.
Dzięki odpowiedniemu grzejnikowi można tak zaprojektować instalacje, aby była ona, jak najmniej widoczne. W ten sposób grzejnik będzie również dekoracyjny i może podkreślić w styl łazienki. Samo wykonanie podłączenia jest bardzo ważne, ponieważ zależy od tego efektywność grzejnika. Pamiętać należy, że parametry wydajności są wyższe dla pomieszczeń sanitarnych.