Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik producent wiat

Jakie propozycje dla firm i klientów indywidualnych ma producent wiat?

Data publikacji 12 października 2023

Krajobraz miast miasteczek, miejsc rekreacji i sportu czy też na komunikacyjnych szlakach spotkać można różnego rodzaju wiaty. To wyjątkowe konstrukcje, które dzięki atrakcyjnym kształtom, wykorzystaniu różnych materiałów oraz kolorów świetnie wpisują się w industrialny lub też sielski krajobraz. Najważniejszym aspektem niezmiennie oczywiście jest ochrona przed uciążliwymi warunkami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem, wiatrem czy też słońcem. Nie da się oczywiście ukryć, że ilość rozwiązań jest całkiem spora, więc bez problemu można dopasować konkretną wiatę do indywidualnych potrzeb lub wymagań miejsca.

Gdzie sprawdzą się wiaty samochodowe, rowerowe czy przystankowe?

Najbardziej rozpoznawalną konstrukcją są wiaty przystankowe. Są często umieszczane przy zatoczkach autobusowych lub tramwajowych. Służą jako schronienie dla pasażerów oczekujących na transport publiczny. Nieco inne zadanie mają wykorzystywane na arenach sportowych wiaty stadionowe. Mają one zapewnić widzom ochronę przed deszczem lub słońcem, ale bardzo często posiadają też krzesełka dla widzów i są okazja do tego, by ich porozdzielać w sektorach. Dużą popularnością cieszą się wiaty rowerowe, szczególnie że coraz więcej osób do pracy czy szkoły przemieszcza się na jednośladach, więc szuka bezpiecznego miejsca na przechowywanie. Oczywiście z takich przestrzeni korzystają też miłośnicy turystyki rowerowej. Finalnie przy wielu biurach i instytucjach montuje się też wiaty palarnie. To miejsca, gdzie ludzie mogą palić papierosy na zewnątrz, jednocześnie będąc chronionymi przed warunkami pogodowymi.

Wiaty jako ważny element małej architektury

W wielu przestrzeniach sprawdzają się wiaty ogrodowe czy garażowe. To świetne miejsca do przechowywania rzeczy, a także do spędzania czasu wolnego. Konstrukcja i funkcja są zawsze dostosowane do konkretnej potrzeby oraz oczywiście wybranej aranżacji. Wiaty mogą być wykonane z różnych materiałów – dominuje metal, drewno, tworzywa sztuczne czy tkaniny lub elementy ze szkłem hartowanym, co wpływa na ich trwałość i wygląd. Dodatkowo efekt podkreślają często oryginalne kolory. Producent wiat powinien mieć doświadczenie oraz oferować klientom różnorodne rozwiązania. Chodzi zarówno o projektowanie, jak i montaż. Gotowe standardowe wiaty, trybuny, daszki czy tarasy pojawiają się w wiele miejscach. Z drugiej strony bez problemu można zamówić rozwiązania o dowolnych wymiarach idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Nowoczesne, praktyczne i estetyczne wiaty śmietnikowe

Wybierając wiaty, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim ważny jest cel użycia, ponieważ do niego dostosowana jest forma. Tym samym schronienie dla pasażerów na przystanku autobusowym, zadaszenie na stadionie, stojaki rowerowe, wiatka dla palaczy będą mieć inną kontrakcję niż ogrodowa wiata. Poza tym baza z konstrukcji stalowej musi być dostosowana dostosowane do lokalnych warunków pogodowych. Wiaty przystankowe na przykład powinny chronić pasażerów przed deszczem i słońcem, a wiaty garażowe przed wiatrem i opadami, a także być odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Materiał zewnętrzny

blacha trapezowa

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Oszczędne budowanie domu