Galwanizacja metali – co daje i gdzie się przydaje?
Data publikacji 22 sierpnia 2022Udoskonalanie powierzchni metalowych metodą galwanizacji jest bardzo popularne w większości wielkich przedsiębiorstw. Metoda wciąż jest dość mało popularna w mniejszych firmach, a – jak się za chwilę przekonasz – przynosi wymierne efekty, dzięki którym możesz poprawić jakość produktów i zwiększyć rentowność przedsiębiorstwa.
Co to jest proces galwanizacji?
Galwanostegia, znana popularnie jako galwanizacja, to proces polegający na elektrolitycznym osadzaniu metali w postaci bardzo cienkich powłok na innych surowcach (głównie metalach). W wyniku nałożenia bardzo cienkiej powłoki, element staje się o wiele bardziej wytrzymały, a jego żywotność jest znacznie przedłużona.
Na czym polega galwanizacja metali?
Uzyskanie bardzo cienkiej powłoki na powierzchni metalu uzyskuje się poprzez wykorzystanie odpowiednich zjawisk elektrochemicznych.
Galwanizacja metali odbywa się przy użyciu kąpieli galwanicznej. W roztworze zanurzane są elektrody pomiędzy którymi przepływa prąd. Po zanurzeniu metalu w roztworze galwanicznym i przesłaniu przez materiał odpowiedniej ilości prądu stałego, powstaje trwała powłoka. Charakterystyka powłoki zależy od gęstości prądu. Aby uzyskać dobrą jakość powłoki konieczne jest dopasowanie odpowiedniej gęstości prądu elektrolitycznego.
W przypadku procesu o dużej gęstości prądu na powierzchni metalu mogą stworzyć się narosty, zaś z drugiej strony jeśli gęstość jest zbyt małą to nowa powłoka może być grubokrystaliczna.
Uwaga: Do roztworu można zanurzać wyłącznie odpowiednio oczyszczone. W przypadku, gdy do kąpieli galwanicznej są wprowadzone jakiekolwiek zanieczyszczenia, proces może się nie powieść. Istnieje duże ryzyko powstania pęcherzyków, ciemnych lub białych plam, a także ogólnych problemów z przyczepnością powłoki galwanicznej. Nie tylko niewłaściwe przygotowanie, które mają być powlekane, może doprowadzić do niesatysfakcjonujących efektów galwanizacji. Wady wynikające z nieprzestrzegania odpowiednich parametrów obejmują także niedostosowanie odpowiedniej temperatury.
Jakie metale używa się do kąpieli galwanicznej?
Do wykonania roztworu galwanicznego wykorzystuje się różne metale, jednak wśród najpopularniejszych można wymienić: cynk, chrom, nikiel oraz złoto.
Typy galwanizacji powierzchni metalowych
Typy galwanizacji dzielimy ze względu na wykorzystany materiał w kąpieli galwanicznej. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić:
- cynowanie,
- niklowanie,
- chromowanie,
- srebrzenie,
- miedziowanie,
- cynkowanie,
- złocenie.
Co daje galwanizacja metali?
Najczęściej celem galwanizacji elementów metalowych jest wytworzenie antykorozyjnej powłoki ochronnej. Dzięki procesowi metal zyskuje także znacznie większą odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Co więcej, powłoki metalu, które zostały poddane procesowi galwanizacji mają znacznie wyższe wartości estetyczne.
Gdzie przydaje się galwanizacja?
Zastosowanie galwanizacji jest dość obszerne ze względu na właściwości techniczne i estetyczne procesu. Do branż, w których bardzo często wykorzystywana jest galwanizacja, z pewnością można zaliczyć branżę automotive. W przypadku przedsiębiorców wykonujących części do aut, wykorzystanie roztworu galwanicznego, jest niemal koniecznością. Pozwala on na doskonałe zabezpieczenie wszelkiego rodzaju elementów przed korozją, a także zapewnia poprawę przewodnictwa cieplnego i elektrycznego. Ze względu na te cechy procesu galwanizacyjne dość żywo wykorzystywane są także w elektryce i elektronice.
Zabezpieczenie powłoki z pomocą niklu jest zaś popularne w armaturze sanitarnej. Dzięki galwanizacji producenci mogą zapewnić bardziej estetyczną jakość powłoki, a także przedłużyć jej żywotność.
Wykorzystanie metali szlachetnych, takich jak srebro czy złoto w procesie galwanizacji, jest zaś bardzo popularne w branży jubilerskiej.
Jakie korzyści przynosi przedsiębiorcom galwanizacja?
Podniesienie wytrzymałości oraz estetyki produktów pozwala przedsiębiorcom rozwiązać ich odwieczny problem – wzmożone reklamacje. Roztwór galwaniczny podnosi wytrzymałość przedmiotów, co pozwala na wyprodukowanie produktów naprawdę bardzo dobrej jakości.
Jak wdrożyć linie galwaniczne w przedsiębiorstwie?
Jeśli chcesz zwiększyć potencjał swoich produktów poprzez proces galwanizacji, to najlepszym wyborem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy, która zajmuje się produkcją linii galwanicznych na zamówienie.
Wybierając odpowiedniego kontrahenta, zwróć uwagę nie tylko na cenę, lecz także na doświadczenie oraz gwarancję. Firmy, które są na rynku od zaledwie kilku lat, mogą okazać się fiaskiem, dlatego lepiej wybrać kogoś, kto ma co najmniej kilka lat doświadczenia.
Sprawdzonym wyborem na polskim rynku jest firma Wigal, która działa od 1992 roku i – co wyróżnia ją od konkurentów. Możesz sprawdzić ich ofertę na stronie: https://wigal.pl/pl/, gdzie znajduje się dokładny opis ich świadczeń, a także dostępne możliwości kontaktu.