Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Wnętrze

Krzesło obrotowe – jaki model wybrać?

Krzesło obrotowe to niezbędne wyposażenie każdego biura, a także domowego kącika do pracy. Potrzebuje go pracownik, student i uczeń. Wybierając krzesło do biurka, trzeba wziąć pod uwagę szereg parametrów. Krzesło powinno być bowiem funkcjonalne, wygodne i estetyczne jednocześnie.

  1. Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesło do biurka?
  2. Oparcie krzesła do biurka
  3. Siedzisko krzesła do biurka
  4. Materiał krzesła do biurka
  5. Funkcjonalność krzesła do biurka
  6. Regulacja a ergonomia krzesła do biurka

Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesło do biurka?

Wybierając krzesło do biurka, należy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością. Siedzisko powinno być idealnie dopasowane do biurka. Koniecznie musi ono zapewniać odpowiednie oparcie dla kręgosłupa. Niektóre designerskie krzesełka mają bardzo ciekawą formę, natomiast z punktu widzenia troski o utrzymanie odpowiedniej postawy są zupełnie nie do zaakceptowania. Warto więc podczas zakupów starać się o połączenie estetyki z funkcjonalnością. Krzesło obrotowe może bowiem prezentować się bardzo dobrze, a jednocześnie być funkcjonalne, wygodne i przyjazne dla kręgosłupa.

Oparcie krzesła do biurka

Krzesło obrotowe powinno mieć przede wszystkim odpowiednio wyprofilowane oparcie. Zwracaj przede wszystkim uwagę na te modele, których oparcie jest odpowiednio dostosowane do kształtu kręgosłupa. Bardzo dobrym i polecanym rozwiązaniem są krzesła z podparciem lędźwiowym, które powinno być ruchome. Tylko wtedy będzie można je dostosować idealnie do wzrostu użytkownika. Nie ma rozwiązań uniwersalnych, tym bardziej więc należy szukać takich krzeseł obrotowych, które dają szerokie możliwości ustawienia wysokości oparcia i siedziska do konkretnej osoby, która ma korzystać z krzesła. Idealne oparcie wspiera plecy co najmniej do wysokości łopatek. Wypukła jego część powinna natomiast znajdować się na wysokości lędźwi. Podparcie dla kręgosłupa w tym miejscu jest ogromnie istotne. Zrezygnuj z foteli, których siedziska są na tyle głębokie, że korzystając z nich naturalnie pochylasz się do przodu – jest to wyjątkowo złe dla kręgosłupa rozwiązanie. Pamiętaj, że kąt odchylenia oparcia powinien być dopasowany do wykonywanej w danym momencie pracy. Dobrze, jeśli fotel ma odchylane oparcie, które pozwala odciążyć plecy w trakcie przerwy w pracy. Wypróbuj oparcie dynamiczne, które gwarantuje stałe i stabilne podparcie dla kręgosłupa. Sylwetka w ten sposób jest utrzymywana we właściwej pozycji, a dynamiczne „kołysanie się” pozwala się zrelaksować. Sprawdź modele na https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/biuro/krzesla-biurowe/krzesla-obrotowe.html

Siedzisko krzesła do biurka

Siedzisko krzesła obrotowego powinno być miękkie, ale jednocześnie niezbyt głębokie. W przypadku rozmiarów i formy siedziska dozwolona jest bardzo duża dowolność. Warto jednak zwrócić uwagę szczególnie na jego głębokość.

Zbyt płytkie lub głębokie siedzenie może bowiem przyczyniać się do zwiększenia zmęczenia użytkownika. Szczególnie powinieneś się przyjrzeć wysokości siedziska w odniesieniu do biurka i twojego wzrostu. Siedzisko powinno być na takiej wysokości, która zagwarantuje ci możliwość stabilnego ustawienia stóp na podłodze. Ważne jest przy tym, aby między udem a podudziem zachowany przy tym został kąt prosty.

Z kolei optymalna głębokość siedziska pozwala uniknąć zmęczenia i bólu nóg. Najlepiej aby, gwarantowała ona zachowanie 2 cm odległości między krawędzią siedziska a twoim stawem kolanowym. Jednocześnie powinna dawać podparcie na około 75% długości ud. Dobrym rozwiązaniem jest wybór fotela z możliwością regulacji głębokości siedziska.

Materiał krzesła do biurka

Wybierając fotel biurowy warto oczywiście skupić się także na estetyce. W tym przypadku bardzo ważny będzie przede wszystkim materiał obicia krzesła. Nieco inne rozwiązanie wybierzesz kupując fotel obrotowy do pokoju nastolatka, inny do firmy. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na kolorystykę, fakturę i design. Koniecznie należy przyjrzeć się także trwałości materiału. Nie powinien się on mechacić, szybko wycierać, wszystkie szwy powinny być wykonane maksymalnie dokładnie. Estetykę fotela warto oceniać bardzo drobiazgowo, ponieważ za dobry mebel trzeba zapłacić niemało, warto więc mieć gwarancję, że fotel posłuży ci przez lata. Do biura lub gabinetu możesz wybrać fotel skórzany, który będzie się prezentował elegancko i stylowo, a przy okazji będzie łatwy do utrzymania w czystości.

Funkcjonalność krzesła do biurka

Funkcjonalność krzesła obrotowego w dużej mierze zależy od możliwości jego idealnego dopasowania do sylwetki, wzrostu użytkownika, jak również możliwości samego pomieszczenia. Jeśli twój gabinet nie jest zbyt duży, warto rozejrzeć się za fotelem typu slim o bardziej kompaktowej formule. Jeśli bardzo długo pracujesz w ciągu dnia przy biurku, zatroszcz się o maksymalnie komfortowy i ergonomiczny model. Warto zwrócić uwagę np. na obecność podłokietników, które stanowią wsparcie dla ramion użytkownika, a tym samym redukują obciążenie kręgosłupa. Powinny zapewniać utrzymanie kąta 90o między barkiem a przedramieniem. Jeśli krzesło obrotowe to zakup dla miłośnika gamingu, koniecznie wybierz model z zagłówkiem. Możesz także kupić specjalny podnóżek, który ułatwi utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała.

Regulacja a ergonomia krzesła do biurka

Ergonomia krzesła obrotowego zależy przede wszystkim od możliwości regulacji. Chodzi tutaj zarówno o wysokość oparcia, jak również wysokość i głębokość siedziska. Trudno wyobrazić sobie model uniwersalny, który będzie gwarantował wygodę i komfort każdemu użytkownikowi. Dzięki rozbudowanym możliwościom regulacji można jednak zadbać o odpowiednią regulację mebla.

 

 

Comment here