Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Budownictwo

Dom czy mieszkanie – wady i zalety

dom czy mieszkanie

Każdy z nasz szuka swojego miejsca do zamieszkania. Często zanim osiedlimy się na stałe, zmieniamy je klika razy. Decyzja na pewno nie będzie łatwa, patrząc na to jak szybko zmienia się świat wokół nas. Pomyślmy nad tym, co wybrać dom czy mieszkanie oraz jakie są wady i zalety jednych i drugich.

Więcej możliwości

Warto jest zauważyć, że współcześnie coraz częściej odchodzimy od słów blok oraz mieszkanie, a mówimy apartament. Standard tych nowszych jest coraz wyższy. Ich plusem jest to, że szybciej możemy je sprzedać lub wynająć, co za tym idzie, zmienić miejsce naszego zamieszkania. Ułatwi to nam podejmowanie decyzji w zmianie pracy czy wykonywanego zawodu. Zakwaterowanie blisko centrum przeważnie zapewni to, że mamy lepszy dostęp do większości sklepów, urzędów, lokali usługowych oraz innych rozrywek.

Mniej zmartwień

Zakup mieszkania jest równoznaczny z mniejszą ilością czynników, które mogą nam przysporzyć dodatkowe problemy. Nie musimy martwić się podczas zimy o odśnieżanie podwórka, a latem dbać o koszenie trawy, czy grabienie liści w ogródku jesienią. Opłaty z funduszu remontowego pokryją koszty modernizacji budynku z zewnątrz jak na przykład jego ocieplanie.

Żeby nie było tak kolorowo…

Zawsze muszą być jakieś minusy. Mieszkając w bloku, można powiedzieć, że mamy trochę mniej swobody. Musimy pamiętać, że zawsze jest ktoś za ścianą obok, a zbyt głośne słuchanie muzyki czy krzykliwe mówienie może skończyć się awanturami z sąsiadami. Decydując się na lokalizację przy ruchliwej ulicy, hałas na pewno będzie większy.
W ofercie mieszkań coraz częściej możemy spotkać ogródki. Należy wziąć pod uwagę, że będą one niewielkie, a prywatność nasza będzie mniejsza jak w ogródku domowym.

Luz i swoboda – dom

Chcąc cieszyć się świeżym powietrzem i większą ciszą lepiej zdecydować się na budynek jednorodzinny. Po wyjściu z
domu możemy się cieszyć zwiększona ilością przestrzeni i raczej nie doświadczymy smogu wybierając pozamiejskie tereny. Bez zmartwień zaprosimy znajomych na głośniejsze spotkanie. Miłośnicy czworonogów również będą bardziej zadowoleni, gdyż jak wiadomo na własnym podwórku łatwiej jest z nimi obcować.

Obowiązki na naszej głowie

Dom równa się z dbaniem o jego otoczenie. W przypadku gdy przecieka nam dach, jesteśmy skazani na poszukiwanie właściwego fachowca i pokrycie jego kosztów. Niestety śnieg z podjazdu sam też nie zniknie, a praktycznie większość domowników posiada auto.

Większe przywiązanie

Zawsze trzeba sobie uzmysłowić, że sprzedaż domu poza miastem, może okazać się trudniejsza w przyszłości. Wybierając dom, powinieneś mieć świadomość, że jest to dobra decyzja, jak chcesz pozostać w nim na dłużej i jesteś ustabilizowany finansowo.

Droga do pokonania

Większość domów buduje się na pozamiejskich terenach lub na ich obrzeżach. Trzeba wziąć pod uwagę, że do sklepów i innych lokalizacji będziemy mieć, dalszy fragment drogi do pokonania, jak w lokalu blisko centrum.

Kwestia finansowa i ostateczny wybór

Lepiej ten temat pominąć, gdyż jest on zależny od dużej ilości czynników. Wszystko zależy od standardu, stanu oraz lokalizacji naszych czterech kątów. Nowoczesny apartament w centrum, może być znacznie droższy od starszego domu na obrzeżach miasta. Marząc o podmiejskim domu z dużym metrażem i podwórkiem możemy wydać więcej jak na za ekskluzywny apartament. Warto jest przemyśleć, czego aktualnie potrzebujemy oraz gdzie chcemy być za kilka lat. Mając do wyboru dom czy mieszkanie, powinniśmy dokonać tę decyzję z rozsądkiem i na pewno nie należy wybiegać poza nasz budżet, jaki możemy sobie pozwolić.

Comment here