Producent płyt poliuretanowych radzi, dlaczego warto z nich korzystać
Data publikacji 23 czerwca 2022
Płyty poliuretanowe to nowoczesny materiał, który znajduje powszechne zastosowanie w budownictwie. Wszystko ze względu na jego właściwości, zwłaszcza termoizolacyjne. Wykorzystuje się je przy budowie obiektów takich jak hale fabryczne i magazyny, powstających w oparciu o konstrukcje szkieletowe.
Właściwości termoizolacyjne, a funkcjonowanie budynku
Warunki zewnętrzne oddziałują na każdy obiekt, jednak stosując izolację, ograniczamy ten efekt. Zatem stopień, w jakim ściany obiektu przepuszczają temperatury z zewnątrz, zależny jest od wykorzystywanych rozwiązań termoizolacyjnych.
Jeśli wybrane przez nas rozwiązania będą mało efektywne, temperatury z zewnątrz będą dostawały się do wnętrza budynku. W efekcie latem będzie w nim gorąco, a zimą zimno. Taki stan negatywnie wpłynie nie tylko na samopoczucie osób przebywających w budynku, czy stan przechowywanych w nich przedmiotów, ale także na koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego systemu termoizolacji to tak istotna kwestia.
Płyty poliuretanowe – termoizolacja i wygodne rozwiązanie
W przypadku budynków, które posiadają konstrukcję szkieletową, możliwości wykonania termoizolacji są bardzo mocno ograniczone. Ze względu na specyfikę tych obiektów, nie ma możliwości wykorzystania większości popularnych rozwiązań. Jest to jednak pole, w którym doskonale sprawdzają się płyty poliuretanowe.
Są one powszechnie stosowane ze względu na swoje parametry, uniwersalność czy trwałość, która sprawia, że konstrukcje dobrze się prezentują i perfekcyjnie spełniają swoją funkcję przez wiele lat.
Producent płyt poliuretanowych radzi, dlaczego warto z nich korzystać. Za właściwości izolacyjne płyt poliuretanowych odpowiada znajdujący się we wnętrzu rdzeń, wykonany z tworzywa sztucznego. Jest on wykonany z pianki poliuretanowej, którą wykorzystuje się również w ocieplaniu np. tradycyjnych domów mieszkalnych. Jest ona ceniona nie tylko ze względu na jej właściwości izolacyjne, ale także fakt, że jest to materiał, który nie przepuszcza wilgoci oraz jest odporny na rozwój mikroorganizmów i grzybów. Ponadto jest to materiał, którego nie zniszczą, gryzonie, ani innego rodzaju szkodniki.
Poliuretanowy rdzeń znajduje się między płatami trapezowej blachy. Na jej powierzchni umieszczana jest warstwa ocynku, która zabezpiecza materiał przed korozją. Powierzchnia zewnętrzna pokrywana jest dodatkowo warstwą lakieru lub tworzywa sztucznego, co przekłada się na jej wygląd i stanowi dodatkowe zabezpieczenie.
Taka konstrukcja jest nie tylko efektywna, ale także prezentuje się estetycznie, co przekłada się na atrakcyjny wygląd budynku. Dzięki temu, że powierzchnia materiału może być pomalowana na praktycznie dowolny kolor, istnieje możliwość dopasowania obiektu do charakteru oraz kolorystyki wykorzystywanej przez daną firmę.
Dzięki temu, że płyty poliuretanowe bardzo dobrze wytłumiają dźwięki, ich wykorzystanie sprawia, że obiekt nie jest uciążliwy dla otoczenia nawet wtedy, gdy wykonywane są w nim prace generujące hałas o dużym natężeniu.
Na brzegach płyt znajdują się specjalne systemy uchwytów, które sprawiają, że ze sobą poszczególnych elementów jest dużo łatwiejsze. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia budowę oraz sprawia, że gotowa powierzchnia jest solidna, na jej powierzchni nie ma szczelin, a całość jest wytrzymała. Dzięki temu, że poliuretan nie traci swoich właściwości z biegiem lat, budynek z biegiem lat nie traci swoich właściwości.
Płyty poliuretanowe – rozwiązania dla budownictwa przemysłowego
W przypadku inwestycji przemysłowych, czas budowy jest bardzo istotnym czynnikiem. Im szybciej wszystkie prace dobiegną końca, tym szybciej przedsiębiorstwo będzie w stanie rozpocząć pracę. Właśnie dlatego powszechnie korzysta się z rozwiązań, takich jak budownictwo szkieletowe. Wykorzystanie płyt poliuretanowych sprawia, że możliwe jest skuteczne ocieplenie tych obiektów, a w efekcie zapewnienie odpowiednich warunków w ich wnętrzu.