Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Wezgłowia do łóżek – jak je wybrać?

Data publikacji 24 sierpnia 2020


Mogą być dyskretnym elementem wykończeniowym lub głównym akcentem dekoracyjnym w sypialni – wezgłowia do łóżek, bo o nich mowa, dopełniają mebel, zabezpieczają ścianę i służą jako oparcie dla wypoczywającej osoby. Wcześniej traktowany po macoszemu, dzisiaj ten element wyrasta na istotną część aranżacji wnętrza. Ważny – o ile nie najważniejszy – jest komfort, jaki ze sobą niesie, co szczególnie doceniają osoby, które lubią w łóżku czytać lub oglądać filmy. Jak wybrać najlepsze wezgłowie do łóżka, czym się kierować i jakich pułapek uniknąć? Podpowiadamy,

1. Czym jest wezgłowie do łóżka?
2. Jak dobrać zagłówek do łóżka?
3. Jak dopasować wezgłowie do sypialni?
4. Z jakiego materiału wybrać zagłówek?
5. Obicie zagłówka: na co zwrócić uwagę?

Wezgłowia do łóżek bardzo często stanowią komplementarny element mebla i kupowane są razem z nim, bez problemu jednak można znaleźć je jako osobny produkt uzupełniający aranżację sypialni.

Czym jest wezgłowie do łóżka?

Tradycyjnie wezgłowia do łóżek, nazywane także zagłówkami, to poprzeczne, podwyższone zwykle części mebla, znajdujące się w jego szczycie i oddzielające powierzchnię spania od ściany. Niegdyś miały zastosowanie przede wszystkim praktyczne: zabezpieczały ścianę, chroniły przed zimnem docierającym z jej strony, nadawały komfort snu. Dzisiaj uznaje się je przede wszystkim za ozdobę, choć aspekt utylitarny nie zniknął: dzięki wezgłowiu chociażby poduszki nie zsuwają się w trakcie spania. Wezgłowia mogą być wykonywane z wielu różnych materiałów: drewna, skóry, przyjemnej w dotyku tkaniny. Nie brakuje także wariantów nowoczesnych czy homemade, jak na przykład wezgłowia wykonane z palet.

Jak dobrać zagłówek do łóżka?

Aby odpowiednio dobrać zagłówek do łóżka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na styl, w jaki wpisuje się wybrany przez nas mebel, oraz jego rozmiar. W ofertach producentów znajduje się wiele modeli: od bardzo prostych i klasycznych, przez minimalistyczne i surowe, aż po bardzo efektowne, nawiązujące stylem do klimatu glamour. Wezgłowie możemy kupić już z łóżkiem, jeśli jednak decydujemy się na mebel pozbawiony go, z łatwością dobierzemy odpowiedni rodzaj mocowany albo do ściany, albo do ramy mebla. Zdecydować możemy się na wezgłowie dopasowane wymiarem do ramy łóżka i ewentualnych stolików nocnych lub znacznie większe. W tym drugim przypadku walor estetyczny będzie jeszcze większy.

Jak dopasować wezgłowie do sypialni?

Wezgłowie powinno być dopasowane nie tylko do łóżka, ale również do klimatu sypialni. Chcąc dodać pomieszczeniu ciepła i przytulności, najlepiej jest wybrać wariant miękki, zrobiony z poduszek, miękkich paneli lub ramy obciągniętej przyjemną w dotyku tkaniną. Bardzo modne w ostatnich latach są grube zagłówki o pikowanej strukturze. Ciekawy i mniej popularny pomysł to z kolei kaskady uformowane z ciężkiej tkaniny, spływającej od samego sufitu dzięki specjalnym mocowaniom.

Z jakiego materiału wybrać zagłówek?

Zagłówki produkowane są w bardzo szerokiej gamie materiałów: od drewna i płyty MDF po bardzo luksusowe wersje tapicerowane. Jaki materiał okaże się najlepszy?

Najczęściej wybierana jest wersja tapicerowana. Powstaje ona poprzez dopełnienie miękkim wypełnieniem płyty drewnianej, wiórowej lub MDF. Z reguły wybiera się piankę tapicerską lub poliuretanową obleczoną następnie odpowiednim materiałem, dzięki czemu zagłówek przybiera formę ściennego panelu. Od kilku lat w trendach wnętrzarskich obecne są także zagłówki pikowane, powstałe poprzez regularne ozdobne łączenia dwóch tkanin, co daje efekt wypukłych poduszek. Zszycia często podkreślane są ozdobnym szwem, guzikami, koralikami lub innym detalem. Pikowane wezgłowia dobrze wyglądać będą przede wszystkim w sypialniach retro, glamour, romantycznych, ale i tych najnowocześniejszych.

Alternatywą dla wszelkiego rodzaju zagłówków tapicerowanych jest drewno. To bardzo estetyczne wykończenie stylu rustykalnego i klasycznego. Szczególnie efektowne są surowe deski z naturalnym rysunkiem, widocznymi sękami i słojami. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu wezgłowie jest znacznie mniej wygodne niż tapicerowane i nie będzie raczej zapewniało wielkiego komfortu. Jeśli lubimy czytać w łóżku, a zdecydujemy się na takie właśnie jego wykończenie, będziemy musieli zaopatrzyć się w miękkie poduchy.

Tańszą wersją są zagłówki z płyt MDF lub OSB. Są łatwe w obróbce, niedrogie, a dodatkowo pomalować można je na bardzo różne kolory: spójne ze ścianą lub w stosunku do niej kontrastowe

Obicie zagłówka: na co zwrócić uwagę?

Poza materiałem ważnych jest jeszcze kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając zagłówek. To przede wszystkim jego rozmiar: nie chodzi tylko o długość, ale również o wysokość wezgłowie oraz jego grubość. Ma to znacznie szczególnie w przypadku łóżek ustawionych pod skosem oraz dopasowanych do ściany. Istotny jest także sposób montażu: niektóre zagłówki przykręcane są do ramy łóżka, a inne do ściany. Warto sprawdzić też komfort, jaki daje nam wybrany materiał: czy zapewnia podparcie pleców i nie powoduje zsuwania.

 

Wiercenie w Betonie

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?