Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Poradniki

Szafa na broń – jaką wybrać?

Szafa na broń – jaką wybrać?

Od wielu lat w Polsce panują przepisy prawne, które nakazują sposób przechowywania broni palnej. Musi być ona przechowywana w specjalnych szafach bądź sejfach, które mają klasę minimum S1. Warto też dodać, że obecne przepisy prawne wprowadzają także wymóg wymiany swych bezklasowych metalowych szaf na sejfy, które spełniają normę klasy S1. Obecnie każdy posiadacz broni palnej musi mieć szafę, która spełnia powyższą klasę. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne przechowywanie broni palnej.

Szafa na broń

W obecnych czasach coraz więcej osób stara się o pozwolenie na broń. Jest tak z wielu różnych powodów. Przede wszystkim ludzie chcą poprawić swoje bezpieczeństwo osobiste. Dlatego często starają się o tego typu pozwolenie. Oprócz tego bardzo dużo ludzi chce mieć w swoim domu broń sportową do celów kolekcjonerskich bądź sportowych. Dlatego zauważono spory wzrost wydawanych pozwoleń w ciągu ostatnich kilku lat. Warto też zaznaczyć, że Polska jest jednym z najbardziej rozbrojonych krajów w Europie. Okazuje się, że w naszym kraju przypada około 1,5 sztuk broni na stu mieszkańców. Dla porównania w Szwajcarii jest to aż 24 sztuki broni na stu mieszkańców. Dlatego obecnie coraz więcej Polaków stara się o pozwolenie na broń. Wpływ ma na to też kilka innych istotnych aspektów. Trzeba wymienić to, że nasze społeczeństwo stale się bogaci oraz coraz więcej ludzi stać nie tylko na broń, ale również na amunicję. Posiadania pozwolenia na broń palną jest także sporym wydatkiem. Oprócz tego nowe przepisy prawne, które dotyczą obrony koniecznej we własnym mieszkaniu czy domu dają większe sposobności obrony domostwa po przekroczenia przez włamywacza granicy posiadłości. Trzeba też wspomnieć o samym sporcie, który stał się niesamowicie modny w pewnych grupach zawodowych – jest on bardzo prestiżowy. Należy nadmienić, iż każdy, kto będzie dążył do uzyskania prawa do posiadania broni na pewnym etapie musi zakupić specjalny sejf na broń oraz szafę.

Myśliwi muszą mieć broń z optyką. Z tego powodu minimalna głębokość szafy klasy S1, żeby móc pomieścić optykę wynosi 350mm. Jest to niesamowicie istotne, bowiem istnieją na polskim rynku płytsze szafy, przez co są atrakcyjniejsze cenowo, lecz nie spełnią dobrze swojej funkcji. Warto zaznaczyć, że w klasie S1 grubość drzwi wynosi od sześciu do siedmiu centymetrów. Efektem tego jest to, że głębokość wewnętrzna takiej szafy została mocno ograniczona – sztucer po prostu nie zmieści się w niej. Inną istotną sprawą jest liczba jednostek, jaki potencjalny myśliwy ma lub będzie miał. Dlatego z praktycznej perspektywy ilość uchwytów nie zawsze świadczy o tym, iż dany myśliwy będzie mógł zdeponować daną liczbę broni. Inną bardzo ważną kwestią jest luneta. Przeważnie nie jest ona mała i zabiera sporo miejsca na plecach szafy. Z tego powodu zawsze dobrym wyborem jest rozmowa ze sprzedawcą. Powinniśmy przedstawić mu wszystkie nasze potrzeby.

Jaką szafę na broń najlepiej wybrać?

Warto wiedzieć, że obecnie dostępne dla myśliwych szafy mają od trzech do nawet piętnastu uchwytów na broń. Okazuje się, że głębokość szaf na broń powinna mieć 350-400. Jest to optymalny wybór, bowiem szafy o większej głębokości przeważnie są znacznie droższe oraz cięższe. Na rynku można kupić szafy zielone, jasno-siwe oraz białe. Są to kolory bardzo praktyczne, bowiem jasne szafy ułatwiają deponowanie broni z optyką, żeby nie można było jej przesunąć bądź uszkodzić. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że bardzo ciekawą kwestią jest rozwiązanie na rynku, w którym broń jest odsunięta z jednej strony ściany bocznej szafy. Mowa tutaj o miejscu, które jest przeznaczone na dłuższą sztukę broni. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie może być niepraktyczne. Jest tak, ponieważ broń z większą optyką musi stać pod skosem, zęby mogła zmieścić się w szczelinę między skarbczykiem a boczną ścianą. Na rynku kupić można szafy, w których skarbczyk został odsunięty na głębokość szafy. Dlatego każda sztuka broni musi zajść za skarbczyk – między koniec skarbczyka a plecy szafy. W takim przypadku nie musimy kombinować, żeby postawić długą lufę broni za skarbczyk. Każda szafa na broń powinna pochodzić od sprawdzonego oraz renomowanego producenta, bowiem liczy się przede wszystkim jakość sprzedawanego produktu. Musi też być zgodna z obecnie panującymi przepisami prawnymi, bowiem każdy posiadacz legalnej broni musi liczyć się z kontrolą jej przechowywania. Nierzadko policja kontroluje, czy broń jest odpowiednio przechowywana. Zobacz więcej na Sklep Sejfy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.