Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Sucha zabudowa

Sucha zabudowa w pomieszczeniach narażonych na wilgoć – co wybrać?

Data publikacji 6 stycznia 2021

Sucha zabudowa to obecnie najbardziej rozpowszechniony system wznoszenia ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych lub włókno-cementowych. Gama ta obejmuje zwykłe ściany działowe w lokalach mieszkalnych i usługowych, przegrody akustyczne i wydzielenia ogniowego a także, ściany w pomieszczeniach wilgotnych.

Pomieszczenie pomieszczeniu nierówne

Intuicyjnie każdy z nas rozumie, czym różni się wnętrze wilgotne od „normalnego”. Z technicznego i użytkowego punktu widzenia konieczne jednak było określenie stopnia obciążenia wilgocią w sposób systemowy, wyodrębniono więc pięć klas:

  • niski – do 70% przy temperaturze poniżej 25°C
  • umiarkowany – do 70% i poniżej 30°C,
  • wysoki o wilgotności do 90% i mniej niż 35stC,
  • bardzo wysoki o wilgotności do 90% do 40°C,
  • skrajnie wysoki o wilgotności do 95% i poniżej 42°C

Dla każdej z klas producenci oferują inne rodzaje płyt, profili stalowych i akcesoriów, które różnią się stopniem impregnacji, rodzajem materiału czy powłoki antykorozyjnej.

Komfort użytkowania, czyli jakie płyty wybrać?

Do pomieszczeń o niskim i umiarkowanym obciążeniu wilgocią wystarczającym rozwiązaniem będą płyty impregnowane, potocznie zwane „zielonymi”. W przypadku stopnia wysokiego należy zastosować płyty powlekane hydrofobizowaną matą z włókna szklanego i rdzeniem bez dodatku skrobii, co spowalnia rozwój pleśni i grzybów. W pomieszczeniach o bardzo wysokim stopniu wilgotności konieczne będzie zbudowanie ścian z płyty włókno-cementowej. Gdy zaś mamy do czynienia ze skrajnie wysoką wilgotnością, nie będziemy mogli zastosować żadnego rozwiązania z zakresu suchej zabudowy.

Pozostałe elementy systemów suchej zabudowy

Podstawą każdej ściany są profile stalowe, tworzące jej szkielet. Do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci stosuje się te o zabezpieczeniu antykorozyjnym ze stopów magnezowo-aluminiowych. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór odpowiednich mas wypełniających i szpachlowych, które powinny odpowiadać parametrom stosowanych płyt.

Wszelkie szczegóły, dotyczące dopasowania odpowiednich elementów systemu, prezentowane są przez producentów w katalogach. Wiele z nich znajdziesz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.

 

maszyny budowlane

Redakcja Building-Solutions

Pasjonat architektury i zrównoważonego rozwoju, z zawodowym doświadczeniem w branży budowlanej. Na co dzień eksploruję nowe technologie i materiały, które wprowadzają innowacje w każdą przestrzeń – od domowego zacisza po wielkoskalowe projekty przemysłowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ściana przesuwna do biura