Building Solutions

budownictwo, dom, ogród, wnętrza, meble

Wnętrze

Skuteczne sposoby na usunięcie gumy z ubrania

Skuteczne sposoby na usunięcie gumy z ubrania

Guma do żucia to jedna z tych rzeczy, którą zwykle ma się blisko siebie w kieszeni lub torebce. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że jej spożywanie jest ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Niestety zużyta guma do żucia to też powód wielu kłopotów. Czasami zupełnie nieopatrznie można na taką usiąść i przykleić ją na swoje ubranie. Mała katastrofa gwarantowana. Nie zawsze, ze względu na strukturę tkaniny, uda się ją od razu usunąć. Czasami trzeba będzie sięgnąć po bardziej skomplikowane metody. Poniżej garść przydatnych podpowiedzi dotyczących tego, jak poradzić sobie z całkowitym usunięciem gumy do żucia z ubrania.

Jak usunąć gumę z ubrania

Z pewnością każdy zauważył, że struktura zużytej gumy do żucia zmienia się w zależności od czasu. Na początku jest ona miękka i bardziej elastyczna, ale po jakimś czasie staje się twarda, dzięki temu mniej niebezpieczna dla ubrań czy butów. Jeżeli dojdzie do bliskiego spotkania z tkaniną, w przypadku świeżej gumy do żucia trzeba zrobić wszystko, aby na szybko zmienić jej konsystencję na bardziej zbitą i twardą. Raczej nikt nie chce czekać, aż guma wyschnie. Doskonałym sposobem i trikiem, który naprawdę działa, jest włożenie ubrania do zamrażarki. To nie może być lodówka, bo panujące w niej temperatury będą zbyt wysokie, by zmienić konsystencję gumy i utwardzić ją. Jednym słowem gumę trzeba po prostu zamrozić. W praktyce oznacza to, że ubranie musi być włożone do zamrażarki na około 4 godziny. Najlepiej rzecz umieścić w foliowym worku, aby nie uległa zniszczeniu, czy zabrudzeniu. Po tym czasie guma powinna już zmienić swoją konsystencję i stać się bardzo twarda i zbita. Następnie należy bardzo ostrożnie przystąpić do operacji jej usuwania z ubrania. W zależności od rodzaju tkaniny może udać się ją odkleić palcami. Natomiast jeżeli ten sposób się nie sprawdzi, trzeba będzie uzbroić się w jakiś tępy nóż, najlepiej taki od zestawu sztućców obiadowych. Należy bardzo delikatnie podważyć gumę i po prostu oderwać ją od tkaniny. Jeżeli guma będzie zbyt mało schłodzona, lepiej umieścić ubranie w zamrażarce trochę dłużej, niż ryzykować, że odklejanie się nie powiedzie.

Usuwanie gumy do żucia przy pomocy żelazka

Kolejny, raczej sprawdzony i działający sposób na gumę do żucia przyklejoną do ubrania, to zastosowanie średnio nagrzanego żelazka. Aby w ten sposób odkleić gumę, trzeba przygotować sobie również stosunkowo niewielki kawałek tekturki. Na desce do prasowania należy położyć ową tekturę, a następnie położyć na niej tkaninę z przyklejoną gumą. Guma musi dotykać tektury. Następnie należy nagrzać żelazko, ustawiając średni zasięg temperatur. Wtedy będzie ono bezpieczne dla praktycznie każdej tkaniny, a zatem również dla włókien sztucznych, które pod wpływem wysokich temperatur z żelazka mogą się stopić i spalić. Należy przeprasować miejsce na tkaninie, przykładając po prostu żelazko na chwilę. Operację trzeba powtarzać tak długo, aż guma przyklei się na kartonik i w niego się wchłonie. Jednym słowem nie należy się z tym spieszyć i raczej być ostrożnym, ponieważ spalone ubranie będzie tak samo nie do użytku, jak ubranie z przyklejoną gumą do żucia. Oczywiście wiele osób opisuje swoje sposoby na poradzenie sobie z usuwaniem gumy. Wśród różnych propozycji można znaleźć między innymi te dotyczące posmarowania miejsca z gumą do żucia za pomocą masła orzechowego albo użycia pewnych detergentów. Na początek warto jednak sięgnąć po te bardziej konwencjonalne sposoby opisane wyżej. Powinny one zadziałać bez trudu. W przypadku niepowodzenia można kombinować dalej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *